23 Nisan 2011 10:40

Belediyeyi dolandırdı hâlâ görevde

Hakkında, alınmayan malzemeleri alınmış gibi göstererek belediyeyi dolandırdığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporları doğrultusunda hakkında soruşturma başlatılan Van’ın Gevaş ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Nazmi Sezer’in yolsuzluklarına yenileri eklendi. Döneminde yapılan birçok ö

Belediyeyi dolandırdı hâlâ görevde

Paylaş
Güler Can

Yolsuzluklarla gündeme gelen ve son olarak makam arabasına, ödenmeyen personel maaşları nedeniyle belediyeye gelen hacizden dolayı el konulan AKP’li Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, hakkında ortaya çıkan sayısız yolsuzluk raporlarına rağmen halen belediye başkanlığı görevini yürütüyor. AKP’li Gevaş Belediyesinde İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen müfettişlerin yaptığı incelemelerin ardından ortaya çıkan yolsuzluğa rağmen halen makamında bulunurken, BDP’li belediye başkanlarına yönelik en ufak bir soruşturmada yılları bulan cezalara çarptırılmaları ise dikkat çekiyor.

‘DÖNEMİNDE YAPILAN ‘ESKİ’ GÖSTERİLDİ

AKP’li Gevaş Belediyesinin Denetleme Komisyonu tarafından 1 Ocak ile 31 Aralık 2010 tarihlerini kapsayan gelir ve giderlere ilişkin hazırlanan raporlarda Sezer’in yasal sorumluluklarını yerine getirmediğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Raporda, belediyenin kadrolu memurlara 22 bin 98 TL, kadrolu işçilere 79 bin 914 TL, sigortalı (geçici) işçilere ise 111 bin 289 TL borcu olduğu, bu miktarların ilgili kişiler adına emanete alındığı bu durumun ise 5393 sayılı Kanun’un 49. maddesi gereğince suç sayıldığı belirtiliyor. Raporda yer alan bilgilere göre, 2010 yılı içerisinde dükkan, iş yeri ve toplu konutlar başta olmak üzere mülkiyeti belediyeye ait olan yerlerin 721 bin 66 TL kira alacağı toplanmazken, 5393 sayılı Yasa’nın 38. maddesi f ile h bendi gereğince suç sayılıyor. Yıl içinde misafir ağırlama olarak 40 bin TL’ye yakın ödeme yapılırken, bu ödemelere “eski borçtur” denilerek, belge eklenmediği ortaya çıktı.

KAYNAKÇIDAN FATURA!

Komisyonun raporunda, belediyede geçici görev yolluğu avansı olarak kullanılan 5 bin TL’nin kapatılması için Gevaş’ta bir kaynakçıdan 4 bin 500 TL fatura getirilerek kapatılmaya çalışıldığı, yine geçici görev yolluğu olarak alınan 2 bin 500 TL avansın kapatılması için ise 4 günlük süre zarfında 1400 TL taksi ücret faturası eklendiği belirtiliyor. Yıl içerisinde Dağdelen Makine isimli şirkete 18 bin 344 TL civarında ödeme yapılırken veya ödenmek üzere emanete alınırken, ilgili ödemeye ilişkin herhangi bir fatura veya belge eklenmediği tespit ediliyor. Söz konusu ödeme sorulduğunda ise ilgili personel tarafından ‘eski borçtur’ yanıtı veriliyor. Yıl içinde Belediye Başkanının cep telefonu ücreti olarak 7 bin TL civarı ödeme yapılırken, ödemeyle ilgili Denetleme Komisyonuna yine herhangi bir belge sunulmuyor.

FAKİRLİK YARDIMLARI BELİRSİZ

Komisyon raporunda, belediye inşaatlarında kullanılmak üzere Buzkan Yapı adlı şirketten 49 bin 839 TL’lik çimento alındığı bu ödemenin dışında adı geçen şirkete 5 bin TL daha ödeme yapıldığı tespit edilirken, bu ödemelere ilişkin de herhangi bir belge eklenmiyor. Yıl içinde çeşitli tarihlerde fakirlere gıda yardımı adı altında 12 bin 284 TL ödeme yapıldığı ya da ödeme yapılmak üzere emanete alındığı belirtilen raporda, ödemelere herhangi bir fakirlik belgesi ya da isim listesi eklenmediğine dair bilgiler yer alıyor.

Belediye Başkanı Sezer, son olarak bu durumları tespit eden ve aktaran BDP’li Belediye Meclis Üyesi Nevzat Kaçmaz’a yönelik saldırgan tutumuyla gündeme gelmişti. (Van/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Manisa'da kutlama

SONRAKİ HABER

AK Parti Cihanbeyli ilçe yönetimi istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa