23 Nisan 2011 10:37

Suriye’de OHAL fiilen devam ediyor

Suriye’de olağanüstü halin resmen kaldırılmasının ardından ilk Cuma eylemi dün gerçekleşti. Suriye genelinde “Büyük Cuma” adı altında, şimdiye kadar düzenlenen en büyük muhalif gösteriler yapıldı. Başkent Şam başta olmak üzere, Humus Hama ve Dera’da silahlar konuştu. Polis göstericilere ka

Suriye’de OHAL fiilen devam ediyor

Paylaş

Suriye’de olağanüstü halin resmen kaldırılmasının ardından ilk Cuma eylemi dün gerçekleşti. Suriye genelinde “Büyük Cuma” adı altında, şimdiye kadar düzenlenen en büyük muhalif gösteriler yapıldı. Başkent Şam başta olmak üzere, Humus Hama ve Dera’da silahlar konuştu. Polis göstericilere karşı gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı. 100’den fazla kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin arasında çocuklar da bulunuyor.

Ayrıca muhalifler, protestoların başladığı günden beri ilk kez ortak demokrasi bildirisi yayımladı. Bildiride, tüm siyasi suçluların serbest bırakılması ve güvenlik kurumlarının kaldırılması isteniyor.

POLİS, CENAZE TÖRENİNE DE SALDIRDI

Ülkenin çeşitli kentlerinde bugün düzenlenen cenaze törenlerine on binlerce kişi katıldı. Başkent Şam’ın Douma semtindeki cenaze törenine yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı ve polisin kalabalığa karşı gerçek mermi kullandığı kaydedildi. Görgü tanıklarına göre, açılan ateş sonucu en az 4 kişi öldü. İzraa’da da yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde gerçek mermilerle ateş açıldığı ifade edildi.

Dera kentinden bir görgü tanığı yaptığı açıklamada, “şehitlerin cenazesi için İzraa’ya yaklaşırken, üzerimize şiddetli biçimde ateş açıldı” dedi. Olayda 2 kişinin öldüğü belirtildi.

Şam’daki cenazenin düzenlendiği bölgede, camiden mezarlığa doğru ilerlenirken, çevredeki binalarda bulunan keskin nişancılar tarafından kalabalığa ateş açıldı. Cenaze törenine katılanlar yönetim karşıtı ve Devlet Başkanı Beşşar Esad aleyhine sloganlar attı.

DERALI VEKİL PARLAMENTODAN ÇEKİLDİ

Suriye Parlamentosu'nda bulunan Deralı Milletvekili Nasır El Hariri, son yaşanan olaylarda kan akmasını protesto etmek üzere parlamentodan çekildiğini belirtti. Hariri, "Dera'da kan akarken ve ben halkıma yönelik kurşunları engelleyemezken parlamentoda durmamın hiç bir anlamı yok." değerlendirmesinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Geylani: Cemil Çiçek ölüm organizatörlerinin başta gelenidir

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa