22 Nisan 2011 13:13

YSK’ya ‘askeri üniforma’ vermek isteyen ÖDP'lilere müdahale

ÖDP üyeleri, YSK'nın ÖDP'nin seçimlere girme hakkını gaspetmesini çeşitli illerde protesto etti. Ankara eyleminde, partililerin YSK'nın gösterdiği "Kadın adayların askerlik evrakı eksiktir" gerekçesine tepki olarak askeri elbise giyen bir kadının üzerindeki üniformayı YSK'nın önüne bırakmak iste

YSK’ya ‘askeri üniforma’ vermek isteyen ÖDP'lilere müdahale

Paylaş


Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyeleri, "eksik evrak" nedeniyle YSK'nin veto kararını protesto etmek amacıyla Yüksel Caddesi'nden Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü'ne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte, "Ferman YSK'nın sokaklar bizimdir" pankartı açılırken, "AKP'den hesabı devrimciler soracak", "AKP mezara halk iktidara" sloganları atıldı. Polis, YSK binasının önüne barikat kurarak, grubun daha fazla yaklaşmasına izin vermedi. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, ÖDP'nin ve BDP'nin bağımsız adaylarına ilişkin yaşanan sürecin hukukun teferruat haline getirdiğine dikkat çekilerek, "YSK, partimizin ve bağımsız adayların seçimlere katılmayacağına ilişkin yaptığı açıklamada eksik belgeler ve bunun teslim tarihinin dolmasına dayandırmıştı. Ancak YSK bağımsız adaylarla ilgili olarak aldığı olumlu inisiyatifle anti- demokratik kararını ortadan kaldırmıştır. YSK aynı olumlu inisiyatifi partimize kullanmamış, süreci farklı işleterek adil olmayan bir karar vermiştir" denildi.

ASKERİ BELGE YERİNE ÜNİFORMA

Açıklamanın ardından, YSK tarafından “Kadın adaylardan askerlik belgesi" istendiği belirtilerek, askeri üniforma giyen bir kadın, üstündeki "Askeri üniformayı" çıkardı. Partililerin, askeri üniformayı, YSK binasının önüne bırakmak istemeleri üzerine polis biber gazıyla müdahale etti. Bunun üzerine ÖDP’liler de, taş, yumurta ve bayrak sopalarıyla polise karşılık verdi. Gerginliğin ardından grup tekrar Yüksel Caddesi'ne kadar yürüyüş yaparak, eylemlerini sonlandırdı.

MERSİN'DE DE PROTESTO

YSK’nın ÖDP’ye ilişkin kararı ÖDP Mersin İl Örgütü üyeleri tarafından da protesto edildi. Sağanak yağmura rağmen ÖDP üyeleri, parti binasından “Ferman onlarınsa sokaklar bizimdir” pankartı açarak, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü. Burada açıklama yapan ÖDP Mersin İl Başkanı Oktay Canpolat, “Partimizin ve BDP’nin bağımsız adaylarına ilişkin yaşanan süreç, hukukun teferruat haline geldiğini göstermektedir. Bugün hakkımızda ferman yazanlar bilsin ki, ferman onlarınsa sokaklar bizimdir. Pusulada olmasak da seçim sürecinde hayatı örgütlemeye devam edeceğiz” dedi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kaç yanlış bir AKP’yi götürür?

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa