Tudor Arghezi Şiir Ödülü Metin Cengiz’in

Tudor Arghezi Şiir Ödülü Metin Cengiz’in

Romanya’da Târgu Jiu’de her yıl 20-22 Mayıs tarihleri arasında verilen Uluslararası Tudor Arghezi Şiir Ödülü, bu yıl Türkiye’den Metin Cengiz ve Azerbaycan’dan Cengiz Abdullayev’in oldu. Ödül, Gorj ilindeki kültür konseyi tarafından sunulacak. Ödülü alanlar Târgu Carbunesti kasabasının onur

Romanya’da Târgu Jiu’de her yıl 20-22 Mayıs tarihleri arasında verilen Uluslararası Tudor Arghezi Şiir Ödülü, bu yıl Türkiye’den Metin Cengiz ve Azerbaycan’dan Cengiz Abdullayev’in oldu. Ödül, Gorj ilindeki kültür konseyi tarafından sunulacak. Ödülü alanlar Târgu Carbunesti kasabasının onur üyeleri olacak. Ayrıca “Tudor Arghezi” ödülleri kapsamında şiir ve eleştiri dalında ulusal ödüller de verilecek.

Romanyalı Şair Tudor Arghezi’nin asıl adı Ion N. Theodorescu. 1880 yılında Bükreş’te doğan Arghezi ve 1967’de aynı kentte ölmüş. Şiirleri dilimize de çevrilen,  Arghezi, güçlü kişisel sesiyle Avrupa şairlerinden bağımsız bir yol izlemişti. Arghezi, Eminescu ile en önemli Rumen ulusal şairi ve yazarı olarak kabul ediliyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net