İki yeni canlı türü bulundu

İki yeni canlı türü bulundu

EGE Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesinde görev yapan uzman personelin 2011 yılında yaptığı çalışmalarla, dünyada ilk defa tanımlanan 2 yeni sucul canlı türü daha bilim literatürüne kazandırıldı. EÜ Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof.Dr.

EGE Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesinde görev yapan uzman personelin 2011 yılında yaptığı çalışmalarla, dünyada ilk defa tanımlanan 2 yeni sucul canlı türü daha bilim literatürüne kazandırıldı. EÜ Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof.Dr. Özdemir Egemen tarafından yürütülen çalışmalarda, görevli uzman personel 2005-2010 yılları arasında dünya literatürüne ilk defa kayıt edilen 21 yeni sucul canlı türü bulmuştu.

Dünyada ilk defa tanımlanan 2 yeni sucul canlı türüne ‘Megamphopus katagani’ ve ‘Dikerogammarus istanbulensis’ adı verildi. Canlılardan ilkinin deniz ortamında, ikincisinin ise tatlı su ortamında yaşadığı tespit edildi. Boyu 3 milimetre olan ‘Megamphopus katagani’ türü Marmara Denizi’nin Çanakkale Boğazı girişinde bulundu. Boyu 15 milimetre olan ‘Dikerogammarus istanbulensis’ türü ise İstanbul Silivri’de tespit edildi. Her iki canlı da karideslerin uzak akrabaları olan ‘Amphipoda’ grubuna ait. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net