21 Nisan 2011 05:39

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti: Kaya ve Altan'ın tutuklanması basın özgürlüğüne darbedir

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, DİHA Diyarbakır Temsilcisi Kadri Kaya ve Batman muhabirinin tutuklanmasının, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında basın özgürlüğüne yönelik yapılan bir darbe olduğunu belirtti.Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Balıkçı adına yapılan açıklamada, son dönemlerde g

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti: Kaya ve Altan'ın tutuklanması basın özgürlüğüne darbedir

Paylaş

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, DİHA Diyarbakır Temsilcisi Kadri Kaya ve Batman muhabirinin tutuklanmasının, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında basın özgürlüğüne yönelik yapılan bir darbe olduğunu belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Balıkçı adına yapılan açıklamada, son dönemlerde gazetecilere yönelik giderek artan tutuklamaların kaygı verici duruma geldiği ifade edildi. Açıklamada basın özgürlüğü konusunda yasalarla getirilen ve tutuklamaya dönüşen engellerin düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda doğruluğunu veya yanlışlığını yargılayacak kurumun kamuoyu olması gerektiği belirtildi.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün demokratik toplumlarda yaşamsal değerler olduğu dile getirilen açıklamada, "Geçtiğimiz yıl Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün yayımladığı basın özgürlüğü listesinde 138. sırada olan Türkiye'nin, gazetecilere yönelik tutuklamalarla daha da gerileyeceği kaygısını taşımaktayız. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında gazetecilerin tutuklanmasına karşı meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde ve takipçisi olacağız" denildi. (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Trabzon'da ülkücü saldırı

SONRAKİ HABER

Sosyal medyada yayılan #10YearChallenge hareketi tartışma yarattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa