20 Nisan 2011 15:06

YSK vetosuna halk vetosu

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Emek, Demokrasi, Özgürlük Blokunun 7 bağımsız milletvekili adayı hakkındaki veto kararına Türkiye’nin dört bir yanından gösterilen tepkiler sonuç verdi. İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi, BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’in milletvekilliği adaylığına engel teşkil ettiği bildirilen 1 yıl 6 ayl

YSK vetosuna halk vetosu

Paylaş

İYİ ŞEYLER DE OLUYOR!

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) başvurularını iptal ettiği BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarından Gültan Kışanak ile Ertuğrul Kürkçü, memnu (yasaklanmış) haklarının iadesine ilişkin belgeyi alarak kurula gönderdiler.
İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi, Sebahat Tuncel’in avukatlarının başvurusunu değerlendirerek, milletvekilliği adaylığına engel teşkil ettiği bildirilen 1 yıl 6 aylık hapis cezasını, 6 ay hapse çevirip hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Tuncel’in Avukatı Baran Doğan, yaptıkları başvuruyu değerlendiren İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesinin, müvekkilinin milletvekilliği adaylığına engel teşkil ettiği bildirilen 1 yıl 6 aylık hapis cezasının 6 ay hapse çevrildiğini ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdiğini bildirdi.

Avukat Doğan, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11. maddesine göre mahkum olunan ceza miktarı 1 yıl ve üstü olduğu takdirde seçilme yetersizliğinin tartışılabileceğini belirterek, bu kararın ardından, müvekkilinin seçilme yeterliliğinin tartışılamayacağını kaydetti.

TUNCEL KARARI DEĞERLENDİRDİ

YSK tarafından milletvekilliği adaylığı veto edilen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul Bağımsız Milletvekili Sebahat Tuncel, son gelişmelere ilişkin gazetemize açıklama yaptı. Oluşturulan blokun Türkiye kamuoyunda iyi bir yankı bulduğunu belirten Tuncel şöyle konuştu: “YSK bunu içine sindiremedi. Verilen veto kararı bir problem. Bu kararın siyasi bir karar olduğu ortaydı. Türkiye kamuoyu da böyle okudu. Seçim öncesinde milletvekilli olan arkadaşımızın da veto edilmesi siyasi bir karar olduğunu güçlendirdi. YSK kamuoyundan gelen tepkiler üzerinden kararını gözden geçirdi. İlk kez böyle bir işlem yapıyor. Bizden istediği belgeleri YSK’ya teslim ettik. Bundan sonrası YSK’nın takdiri. Kamuoyunun beklentisi YSK’nın kararı düzeltmesidir. Siyasi iktidarın bunu çözmeye niyeti olmadığı görülüyor. CHP, her ne kadar Meclis toplansın dese de  bu konuda bir girişim yok. Bu tek başına BDP’nin sorunu değil. Biz demokrasi güçleri olarak, bunun değerlendirmesini yapacağız. Umuyorum ki YSK bu antidemokratik uygulamasından vazgeçer.”  
(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kardeş Türküler kendi besteleriyle ‘Çocuk (H)aklı’ diyecek

SONRAKİ HABER

Trabzonspor: GS Store'a yönelik şiddet olayını tasvip etmiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa