21 Nisan 2011 03:03

Temizlik parası veremeyen öğrencilere tehdit!

Gaziantep Bayraktar lisesinde okuyan bazı öğrenciler temizlik parası adında toplanan parayı vermeyince yazılı sınava alınmamakla tehdit edildi. Öğrenciler, sınav günü geldiğinde, temizlik parasını verenler ve vermeyenler olarak iki gruba ayrılarak sınava sokuldu.Bu uygulamanın ardından, yapılan ayrımcılıktan korkan bazı öğrenciler ise temizl

Temizlik parası veremeyen öğrencilere tehdit!

Paylaş
İnanç Yıldız

Bu uygulamanın ardından, yapılan ayrımcılıktan korkan bazı öğrenciler ise temizlik paralarını sınavdan sonra vermek zorunda kaldı. İstenen parayı vermeyen ve gazetemize konu ile ilgili bilgi veren öğrenciler, sınavı yaptıran edebiyat öğretmeninin, “Okulda bazı öğrencilerin durumu kritik, okuldan atılabilirler” diyerek kendilerini tehdit ettiğini söyledi.

ÖĞRENCİLER CEZALANDIRILIYOR

Bayraktar Lisesinde 11 Nisan pazartesi günü, okulun edebiyat öğretmenlerinden, tiyatro grubundan sorumlu ve aynı zamanda disiplin kurulunda olan M. K, öğrencilere haber göndererek temizlik parasını vermeyenleri sınava almayacağını duyurdu. Sınavdan bir gün önce 13 Nisan günü de tiyatro grubunda yer alan 2 öğrenci tiyatro çalışmalarının olmayacağını düşünerek çalışmalara gitmedikleri gerekçesiyle tiyatro grubundan atıldı.  Bu öğrenciler, daha önceden temizlik parasını veremeyeceklerini söyledikleri için cezalandırıldıklarını iddia ediyorlar.  

SINIFI BÖLDÜ

Sınav günü edebiyat öğretmeninin temizlik parasını vermeyenlere “40 dakika süreniz var; kimden borç bulursanız bulun ve paranızı verin” dediğini belirten Hakan Yıldız adlı öğrenci, “Bu parayı o koşullarda bulmamız mümkün değildi. Sınav saati geldiğinde hoca sınıfı ikiye bölerek bizi, temizlik parasını verenler ve vermeyenler olarak sınava aldı”  şeklinde konuştu. Sınav boyunca öğretmenin para vermeyen öğrencilerin başında durarak baskı altına aldığını söyleyen Yıldız, “Ayrıca sınav esnasında sınıfta bir arkadaşımızın arkasına dönmesini bahane ederek haksız yere kağıdını aldı. Buna itiraz ettik ve bunun üzerine henüz bazı soruları cevaplamadığım halde benim kağıdımı da aldı” diye konuştu.

8 KİŞİ ATILMAK ÜZERE!

Sınavdan sonraki gün, 15 Nisanda edebiyat öğretmeni derse geldiğinde halen parasını vermeyen 10 kişiyi dersten çıkararak Müdür’ün yanına gönderdi. Müdür E. A, öğrencilere “Okulda bir tane hademe çalışıyor. Bu adama para verilecek. Aldığımız parayı okul aile birliğine teslim ediyoruz” dedi. Yıldız, müdüre, “bu parayı veremem. Babam esnaf, kredi borcu var. Borçtan dolayı emekli maaşı kesiliyor” dediğini belirtti. Tekrar sınıfa geldiklerini söyleyen Yıldız, “Edebiyat öğretmeni bu parayı vereceksin diyerek bizlere gözdağı vermeye çalışmıştır. Okuldan 8 kişi atılmak üzere itiraz etmeyin bana” dediğini de ifade etti.

Okulda çeşitli adlar altında öğrencilerden para toplanmasına tepki gösteren ismini vermek istemeyen bir öğrenci de, “Biz kendi ihtiyaçlarımızı zor karşılayan ailelerin çocukları olarak bu parayı veremiyoruz ve vermek istemiyoruz” diyerek, ancak idarenin ve öğretmenlerin baskısı ve tehditleriyle öğrencilerin korkutulduğunu dile getirdi. Bu duruma tepki gösteren pek çok Bayraktar Lisesi öğrencisi de bu haksız uygulamaya karşı olduklarını söyledi. Hasan adlı bir başka öğrenci de, YGS’de yaşanan şifre skandalını da hatırlatarak “Parası ve şifresi olmayanlar okuyamayacak mı bu ülkede?” diyerek tepkisini dile getirdi.  

KUSURA BAKMAYIN DA...

Lise son sınıfa gelmiş öğrenci olduklarını ve geleceği maalesef bir sınava bağlanmış öğrenciler olarak böyle sorunlarla karşılaşmanın öğrenciyi yorduğunu söyleyen Cem Doğan adlı öğrenci ise, “Her gün farklı bir harcama talebiyle yok diploma parası yok temizlik parası adı altında paralar toplanıyor. Biz öğrencilerin bütçesi ne ki, ne bağışı topluyorlar? Okulda yüzlerce öğrenci olmasına rağmen bir tek hizmetli var. Düz lise kısmından 30 lira Anadolu lisesi kısmından 60 lira para toplanıyor öğrenci başına. Ama sadece bir kişi çalışıyor. Kusura bakmayın da bu hizmetli ne kadar maaş alıyor da yüzlerce öğrenciden bu kadar para toplanıyor?” şeklinde konuştu. (Gaziantep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Öğrenci mi inşaat işçisi mi?

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa