20 Nisan 2011 10:55

‘Beyaz grev’de ‘anadilde sağlık hizmeti’ talebi

Sağlık emekçilerinin Beyaz grevi Diyarbakır Mardin, Urfa, Dersim, Van, Hakkari Doğubayazıt ve Cizre’de yoğun katılımlarla gerçekleşti. İş başı yapmayarak greve giden sağlık emekçilerinin eylemlerine nitelikli, parasız ve anadilde sağlık hizmeti talebi damgasını vurduANADİLDE SAĞLIK HİZMETİDiyarbakır Sağlık Meslek Örgütler

‘Beyaz grev’de ‘anadilde sağlık hizmeti’ talebi

Paylaş

ANADİLDE SAĞLIK HİZMETİ

Diyarbakır Sağlık Meslek Örgütleri Platformu, devlet hastanesi önünde bir araya geldi. Hastane önünde davul ve zurnalar eşliğinde halay çeken sağlık emekçileri sonra Dağkapı Meydanı’na doğru sloganlar eşliğinde yürüdü. Yürüyüşte sağlık emekçilerinin giydiği beyaz önlük üzerindeki Türkçe ve Kürtçe “Eşit ücret ana dilde sağlık”,  “Tendurîstiye wekhev Bepere Bi zimane dayike” yazıları dikkat çekti. Dağkapı Meydanı’nda bir basın açıklaması yapan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Şemsettin Koç, Yaklaşık 8 yıldır uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın sağlık çalışanlarını ve halkı mağdur ettiğini söyledi.

“Hasta hekim diyaloğu ve anlama anlaşılma ilişkisi anlamında karşılıklı özgüvenin gereği olarak ana dilde sağlık hizmeti hakkına sahip çıkmak mesleğimiz ve evrensel değerlerinin gereğidir” diyen Koç, hastalara yaklaşımda dil, inanç, cinsiyet ve ırk ayrımı gözetilmeksizin en iyi bir şekilde hizmet vermeyi prensip edinmenin en temel görevlerinden biri olması gerektiğine dikkat çekti.

SAĞLIKTA GÜVENCESİZLİK...

Kızıltepe’de SES üyesi sağlık çalışanları işbaşı yapmayarak greve gitti. Sağlık emekçileri SES Kızıltepe Temsilciliğinde “Sağlıkta dönüşüm yasası” paneli düzenledi. SES Kızıltepe örgütlenme sekreteri Alaaatin Damar panelin açılış konuşmasını Kürtçe yaptı. Dr. Hüseyin Nantu ise sağlık alanında yaşanan yıkıma değindi. Nantu, “AKP Hükümeti sağlıkta güvencesiz bırakmak için elinden geleni yapıyor” dedi.

SAĞLIK HAKTIR

Urfa’da sağlık emekçileri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, önünde bir araya geldi. “Sözleşmeli köleliğe, taşeronlaştırmaya, özelleştirmeye, performans sistemine karşı herkese sağlık, güvenli iş için grevdeyiz” pankartı açan sağlık emekçileri “Sağlık haktır” ve “ Hastaneler halkındır satılamaz” dövizleri taşıdı. Basın açıklamasında konuşan SES Urfa Şube Başkanı İsmet Karadağ anayasal hak olan sağlığın satılıp, devredilemeyeceğini dile getirerek, “Hasta müşteri, sağlık çalışanı köle değildir. Buna dikkat çekmek için 2 gün poliklinik hizmeti sunmuyoruz” dedi.

Dersim’de greve giden sağlık emekçileri Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği açıklamada “Savaşa değil sağlığa bütçe”, “Grevdeyiz isyan ediyoruz” sloganlarının atıldı. Basın açıklamasını okuyan SES Şube Başkanı Gürbüz Durmaz, performansa dayalı sağlık hizmetinin köle bir sistem olduğunu ifade ederek, insan yaşamında en değerli olan sağlığın da tekelleştirildiğini söyledi. İnsan sağlığının her şeyin üzerinde görülmesi gerektiği sağlık kurumlarının adeta ticarethanelere çevrildiğine, tekelleştirildiğine vurgu yapan Durmaz, “AKP Hükümetinin bu tutumu karşısında gerek sağlık hizmeti gerekse emekçilerin hakları verilmediği sürece isyanımız sürecektir” dedi.

BEYAZ GREVE YOĞUN KATILIM

Siirt’de de beyaz greve yoğun katılım vardı. Viziteye çıkmayan doktor, hemşire ve sağlık memurları Siirt Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada ana dilde sağlık hizmetinin bir an önce hayata geçirilmesi istendi.

GÜVENCELİ GELECEK İÇİN

Van’daki sağlık emekçileri Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelerek, grev başlattılar. Tüm sağlıkçılar hastane önüne gelirken, davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Sağlık emekçileri, “Sağlık hakkımız söke söke alırız”, “Güvenceli gelecek istiyoruz” sloganları attı. Grev, basın açıklamasıyla devam etti. Açıklama yapan SES Van Şubesi Başkanı Yılmaz Berki, sağlığın bir insan hakkı olmaktan çıkarıldığını, hastalara müşteri gibi bakıldığını, sağlık emekçilerinin güvencesiz çalıştığını, halk ile doktorların karşı karşıya getirildiğini dile getirdi. Sağlık alanındaki olumsuz gelişmelere ilişkin daha önce defalarca uyarı eylemleri, mitingler yaptıklarını ifade eden Berki, “Adeta kör, sağır, dilsizi oynuyorlar. Bu nedenle isyan ediyoruz. Grev yapıyoruz. Halkımızın ve kendimizin sağlık hakkı için insanca yaşayacağımız bugün ve güvenceli bir yarın için isyanımızı ve direnişimiz sonuç alıncaya kadar devam edecektir” dedi.

YIKIM PROGRAMI DEVAM EDİYOR

Hakkarili sağlık emekçileri de sabah saatlerinde Hakkari Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek halaylar ve alkışlar eşliğinde grev başlattı. Greve ilişkin açıklama yapan SES Hakkari Şube Başkanı Metin Demirer, “Sağlıkta Dönüşüm” programının halk sağlığına olumsuz etkilerinin yanı sıra çalışanlara olumsuz etkilerinin olduğunu kaydetti. Bu programın Dünya Bankası programı olduğunu belirten Demirer, sağlık alanında bir yıkım programı ile karşı kaşıya olduklarını ifade etti. Açıklamanın ardından sağlık emekçileri, grevi iş yerlerine geçerek devam ettirdi.

KARŞI KOYMAK GEREKİYORDU

SES Ağrı Şubesi Doğubeyazıt Temsilciliği de 2 günlük iş bırakma eylemi nedeniyle Doğubeyazıt Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi önünde broşürler dağıttı. Ardından konuya ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklama yapan SES Ağrı Şube Sekreteri Recep Altındağ, bütün sağlık çalışanlarının yıllardır uygulanan sağlık politikalarına karşıt bir tutum sergilemesinin gerekliliğine dikkat çekti.

TALEPLERİ GÖRÜNÜR KILMAK İÇİN

Şırnak’ın Cizre ilçesinde de sağlık emekçileri eşit, nitelikli, ücretsiz, erişilebilir sağlık hizmeti talebiyle iki günlük grev başlattı. Konuya ilişkin Cizre Devlet Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına Şırnak Tabipler Odası ve Şırnak SES Şube yöneticilerinin yanı sıra hekim ve sağlık çalışanları da katıldı. Açıklamayı yapan Şırnak Tabipler Odası Başkanı Dr. Serdar Kuni, iki günlük grevi eşit, nitelikli, ücretsiz, erişilebilir sağlık hizmeti talebiyle başlattıklarını belirterek, “Bu taleplerin görünür kılınması ve hayata geçirilmesi için kararlılıkla, ısrarla, sağduyulu ve ağırbaşlı bir biçimde, tek bir hastaya zarar gelmemesine büyük özen göstererek, mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından sağlık çalışanları Dicle Nehri kenarındaki parkta çadır kurarak, iki günlük grev başlattı.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİN İÇİ BOŞALTILIYOR

Elazığ’da sağlıkta dönüşüme karşı yapılan grevle ilgili, SES Fırat Üniversitesi Araştırma Hastahanesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını SES Elazığ Şube Başkanı Ali Erdem okudu. Türkiye’de yargıdan eğitime, insan haklarından sağlığa birçok konuda değişeme ihtiyaç duyulduğunu belirten Erdem “Ancak değişim yenilenme sevdasıyla halihazırda işleyen bir sistemi bozmak ve zarara uğratmak herhalde Türkiye’ye mahsus bir uygulama”diye konuştu. Üniversite hastanelerinde uygulanacak performans sisteminin tam da böyle bir şey olduğuna vurgu yapan Erdem “Ülkenin en tartışmasız en iyi, en çok doktor yetiştiren ve en saygın kurumlarından sayılan üniversite hastaneleri sıradan bir devlet hastanesine dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya. Yüzeysel bakınca ‘Herkese daha fazla hizmet verilecek’ sonucu çıkarılıyor.Ancak ne yazık ki durum böyle değil. Çünkü performans sistemi, üniversite hastanelerinin içini boşaltacak”dedi. Ayrıca Demir Türkiye’nin dört bir yanında eyleme çıkan sağlık emekçilerine selam gönderdi. EMEP ve İHD’nin destek verdiği açıklamada “Kadrolu iş güvenceli gelecek” “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” “Hekim düşmanı Sağlık Bakanı” sloganları atıldı.Açıklama bittikten sonra SES üyeleri hastane çevresindeki hastalara ve personellere bildiri dağıttı. (Elazığ/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İsrailli aydınlardan Filistin devleti için imza kampanyası

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa