20 Nisan 2011 10:41

Bismil'de polis 1 kişiyi öldürdü, Demirtaş köşke çıkmıyor

YSK'nin bağımsız adayları veto etmesini protesto eden kitlenin üzerine polisin ateş açması sonucu yaşamını yitiren İbrahim Oruç'un polis tarafından yerde tekmelendiği belirtildi. Gerginliğin devam ettiği ilçeye askerlerin de girdiği bildirildi.Bismil'de YSK'nin "Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu" adayla

Bismil'de polis 1 kişiyi öldürdü, Demirtaş köşke çıkmıyor

Paylaş

YSK'nin bağımsız adayları veto etmesini protesto eden kitlenin üzerine polisin ateş açması sonucu yaşamını yitiren İbrahim Oruç'un polis tarafından yerde tekmelendiği belirtildi. Gerginliğin devam ettiği ilçeye askerlerin de girdiği bildirildi.

Bismil'de YSK'nin "Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu" adaylarını veto etmesini protesto etmek için BDP İlçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu ile BDP'li yöneticilerinin de bulunduğu binlerce kişi Nato Caddesi'ne yürüdü. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapılarak YSK'nin kararı kınandı. Ardından ilçe merkezine yürümek isteyen kitleye polis Bismil İstasyonu civarında önce gaz bombaları ve panzerlerle müdahale etti, ardından ise kitlenin üzerine nişan alarak silah sıktı. Kitle ise taşlarla polise karşılık verdi. Çıkan olaylar sürerken polis kurşunu ile 5 kişi yaralandı. Bu sırada polis yaralıların yanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi.

5 KİŞİ KURŞUNLA YARALANDI

Yaklaşık yarım saat yerde kalan yaralıların yanına gelen polisin yaşamını yitiren kişiyi ve yaralıları tekmelediği ve silah dipçiği ile kafalarına vurduğu belirtildi. Polis araçlarına balık istifi şeklinde atılan 5 kişi hastane götürüldü. Yaralıların Bismil Devlet Hastanesi'ne götürüldüğünü ve İbrahim Oruç isimli vatandaşın göğsüne ve başına isabet eden kurşunla öldüğünü öğrenen yüzlerce kişi ise hastane önüne akın etti.

BELEDİYE BAŞKANI DARP EDİLMEYE ÇALIŞILDI

Bu sırada polis şiddetine tepki gösteren Belediye Başkanı Eminoğlu, Kaymakamlık binası önünde polis yetkilileriyle görüşerek geri çekilmelerini istedi. Emniyet amirlerinden birinin Emioğlu'nu darp etmeye çalışması üzerine yurttaşlar polisin üzerine yürüdü. Çıkan gerginlik uzun süre devam etti ve çatışmaya dönüştü. Hastane önünde yaralıların durumunu öğrenmek isteyen kitleye polis yine gaz bombaları ile müdahale etti. Hastane içine de gaz bombaları atıldığı görülürken, yurttaşlar taşlarla polise karşılık verdi.

ASKERLER İLÇEYE GİRDİ

Olayların büyümesi üzerine ilçeye çevre ilçelerden jandarma sevk edildi. İlçede gerginlik devam ederken, yurttaşların bir kısmı belediye binası önünde bir kısmı ise hastane önünde bekliyor.

Silahla yaralananlardan Gültekin Kuşlu ise Diyarbakır Dicle Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi. Diğer yaralılardan birinin isminin de Mehmet Kara olduğu bildirildi.

DEMİRTAŞ KÖŞKE DEĞİL BİSMİL'E GİTTİ

YSK'nın veto kararının ardından bugün akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapacağı görüşmeyi Bismil İlçesi'nde kitleye müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu bir yurttaşın yaşamını yitirmesi nedeniyle iptal eden BDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bismil'e geçti.

BDP Eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün saat 19.00'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleştireceği görüşmeyi, Diyarbakır'ın Bismil İlçesinde çıkan ve bir kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı olaylar nedeniyle iptal etti. Ankara'ya gitmek için Diyarbakır Havaalanı'na giden Demirtaş, Bismil'deki olaylar üzerine, Cumhurbaşkanı'nı telefonla arayarak, gelemeyeceğini bildirdi. Demirtaş, ardından ise Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP Diyarbakır İl Başkanı M. Ali Aydın ile birlikte Bismil'e hareket etti.

BU DURUMDA CUMHURBAŞKANIYLA GÖRÜŞMEM MÜMKÜN DEĞİL

Olayla ilgili DİHA'ya açıklamada bulunan Demirtaş şöyle dedi: "Cumhurbaşkanı'nın daveti üzerine Ankara'ya doğru yola çıkmak üzere Diyarbakır Havaalanı'na gidiyordum. Cumhurbaşkanı davet edince olumlu yaklaşıp, gitmeyi düşünüyordum. Gittiğimde kendisine yaşanan gelişmeler konusunda yaklaşım ve taleplerimizi iletecektim. Aynı zamanda çözüm önerilerimizi sunacaktım. Meselenin sadece adayları kabul etme ya da veto etme meselesi olmadığını, çok yönlü bir siyasi müdahale ile karşı karşıya olduğumuzu anlatacaktım. Halkımızın talepleri var. Çözüm beklentileri var. Bunu kendisiyle paylaşacaktım. Ancak havaalanına doğru gelirken, Bismil'de 1 kişinin kurşunla öldürüldüğünü, yüzlerce yaralı olduğunu bildirdiler. Yine Diyarbakır'da yüzlerce yaralı var. Bu durumda Cumhurbaşkanı ile görüşmem mümkün değil. Diyarbakır'dan ayrılmam da mümkün değil. Şimdi Bismil'e doğru gidiyorum. Bunları Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hüseyin Veli Karslıoğlu ile görüştüm. Yaşananlara karşı tepkimi ilettim. Cumhurbaşkanına söylemesini istedim. Cumhurbaşkanı'nın da yaşanan olaylara el koymasını ve sorumluluk almasını istedim." (BİSMİL/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Zana ve Dicle'ye mahkemeden onay

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa