Mahkemeden Kürtçeye tercüman oyunu

Mahkemeden Kürtçeye tercüman oyunu

ŞEMDİNLİ’de 36 Kürt siyasetçisinin yargılandığı davada sanıkların Kürtçe savunma için tercüman talebini reddeden Şemdinli Sulh Ceza Mahkemesi hakimi, sanıkların kimlik tespitinde katibini tercüman olarak atadı. Mahkeme, Kürtçe savunma krizine yeni bir boyut kazandırdı.Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 25 K&u

ŞEMDİNLİ’de 36 Kürt siyasetçisinin yargılandığı davada sanıkların Kürtçe savunma için tercüman talebini reddeden Şemdinli Sulh Ceza Mahkemesi hakimi, sanıkların kimlik tespitinde katibini tercüman olarak atadı. Mahkeme, Kürtçe savunma krizine yeni bir boyut kazandırdı.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 25 Kürt siyasetçi ve İHD yöneticileri hakkında 2009’da Umut Kitabevinin bombalanması dolayısı ile yapılan açıklamada “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek” suçlaması ve aynı kişilerin de aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında 2009’da yaşamını yitiren PKK’li Ayetullah Esen’nin taziyesine katıldıkları için “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile Şemdinli Sulh Ceza Mahkemesinde dava açıldı.
KATİBİ ATADI AMA...
Şemdinli Belediye Başkan Vekili Nebahat Özdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Naif Yalçın, İHD Şemdinli Şube Temsilcisi Emin Sarı’nın da aralarında bulunduğu belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve BDP üyeleri hakkında açılan davanın ilk duruşması Şemdinli Sulh Ceza Mahkemesinde görüldü. Görülen duruşmada sanıkların Kürtçe savunma talebi mahkeme hakimi tarafından reddedildi. Ancak hakim, kimlik bilgi tespiti için tercüman olarak mahkeme katibini atadı. Mahkeme, sıra Kürtçe savunmaya gelince “tercüman talebini” reddetti. Mahkeme hakimi, Kürtçe savunmaları kesmeden sonuna kadar dinledi. Sanıklar sözlerini bitirdikten sonra ise hakim savunmaları tutanaklara, “Mahkemenin anlamadığı Türkçe dışında bir dil” diye tutanaklara geçirerek duruşmayı erteledi.
Mahkeme, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı bir sonraki duruşmada da aynı tutumunu tekrarladı.
Adliye çıkışında açıklama yapan Sanık Avukatlarından Mehmet Ekici,, Kürtçe savunmanın engellenmesi “Yasalara aykırı ve AİHM kararlarına terstir” dedi. İHD Şemdinli Temsilcisi Emin Sarı ise, Kürtçe savunmanın kabul edilmemesini “İnsan hakları ihlal edildi” şeklinde yorumlayarak, mahkemenin tavrına tepki gösterdi.

www.evrensel.net