18 Şubat 2011 04:07

Munzur’un profesyonellere taş çıkaran kayakçıları!

YILIN 6 ayını kar altında geçiren Dersim’in Ovacık İlçesi sakinleri, kayak merkezinde ilkel koşullarda kayak yapmalarına rağmen, profesyonel kayakçılara meydan okuyor.Munzur Dağı eteklerinde bulunan 3 bin 200 nüfuslu Ovacık İlçesi, 6 ay boyunca kar tabakası altında olması nedeniyle “Kutup kent” olarak biliniyor. Kış mevsimi

Munzur’un profesyonellere taş çıkaran kayakçıları!

Paylaş
Ferhat Arslan

YILIN 6 ayını kar altında geçiren Dersim’in Ovacık İlçesi sakinleri, kayak merkezinde ilkel koşullarda kayak yapmalarına rağmen, profesyonel kayakçılara meydan okuyor.
Munzur Dağı eteklerinde bulunan 3 bin 200 nüfuslu Ovacık İlçesi, 6 ay boyunca kar tabakası altında olması nedeniyle “Kutup kent” olarak biliniyor. Kış mevsimi boyunca hayvancılığın dışında hiçbir uğraşı olamayan yurttaşlar, bir gelenek haline gelen kızak yarışmaları ile hem spor yapıyor hem de zaman geçiriyor. Kendi imkanlarıyla yaptıkları doğal kayak merkezinde, yediden yetmişe herkes profesyonel kayakçıları aratmayan kayak gösterileri yapıyor.
DOĞAL KAYAK MERKEZİ
Ovacık’ta uzun yıllardır kızaklarla kayak yapıldığını dile getiren Hasan Şahin, yüzme ve kayak sporunun yurttaşların yediden yetmişe vazgeçilmezi olduğunu söylüyor. Şahin, yaz aylarında Munzur Nehri’nde yüzme sporu yaptıklarını, kışın ise boş zamanlarının büyük bir bölümünü kızak yarışı ile geçirdiklerini belirtiyor. Son dönemde kayak takımlarının da satın alındığını, fakat kayak takımları satın alacak gücü olmayanların da kiraladıklarını belirten Şahin, ama geleneği bozmamak için daha çok kızakları tercih ettiklerini söylüyor.
Veli Sönmez ise, kayak merkezi olarak kullandıkları alanın doğal bir mekan olduğunu ifade ederek, “Teleferik olmadan 2 kilometre dağın yamacına tırmanıp, kayıyoruz. Zaten doğal bir kayak merkezidir. İş güç de olmayınca yaşlısı, genci, çocuğu herkes kış boyunca kayak yaparak, zaman geçiriyor. Televizyonda gördüğümüz profesyonel sporcular kadar atik kişiler de var aramızda” diyor.
YATIRIM YAPILMALI
Her mevsimi kendine özgü renkli bir doğaya sahip olan Munzur Nehri’nin başlangıç yeri olan Ovacık’da, turizmin olmamasının devlet politikasından kaynaklandığını dile getiren Ali Haydar Turan da, Dersimli işverenlerin Ovacık’a yatırım yapmasını istiyor.
Ovacık’ın, Dersim’in yaşam damarı olan Munzur’un başlangıcı olduğunu anlatan Turan, “İlkbaharda çiçek cennetine dönüşür. Yazın dağların zirvesinde eriyen kar suyu krater göllerinde birikir ve binlerce göze pınarları açılır. Sonbaharda rengarenk olan coğrafyası Munzur’un mavi tonuyla görenleri kendisine hayran bırakıyor. Kış mevsimi ise, tamamen kar altında yaşamımızı sürdürürüz. Çok kaliteli bir kar olmasına rağmen hiçbir yatırım yapılmıyor ve turizme bilinçli olarak açılmasına müsaade edilmiyor. Onun için Dersimli işverenlerin bir an önce kendi topraklarında yatırım yaparak, cenneti andıran coğrafyamızda insanların göç etmesinin önünü keselim” çağrısında bulunuyor. (Tunceli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şirince’de yıkım ertelendi

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa