19 Nisan 2011 07:05

Van savaş alanına döndü

YSK'nin bağımsız adayları veto kararının ardından Van kent merkezinde yürüyüş düzenleyen binlerce kişiye polisin müdahale ederken, eylemler kent geneline yayıldı. Olaylarda polis ikinci defa Van bağımsız milletvekili adaylarına gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Gösterilerde bir akrep tipi polis aracı göstericilerin barikat

Van savaş alanına döndü

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Van'da sabah saatlerinde mahallelerden gelerek "Demokratik Çözüm Çadırı"nda toplanan binlerce kişi buradan, Belediye Garajı ve Akköprü Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Kitle Akköprü ve Belediye Garajı'nda toplanan binlerce kişi ile bir araya gelerek, buradan Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün Akköprü kolu Cumhuriyet Caddesi'ne gelince polis engeli ile karşılaştı. Polis yürüyüşe izin vermedi. Kitlenin ısrarı üzerine polis kitleye gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Kitle de polisin müdahalesine taş, havai fişek ve molotoflarla karşılık verdi.

DEMOKRATİK ÇÖZÜM ÇADIRI'NA GAZ BOMBASI ATILDI

Belediye araçlarının da aralarında bulunduğu yüzlerce araç Van Adliyesi etrafından korna çalarak kararı protesto ederken, iki polis aracı atılan molotofların hedefi oldu. İlk belirlemelere göre biri polis 3 kişi yaralandı. Cadde üzerinden ara sokaklara çekilen gruplar, MHP İl binasını taşladı. "Demokratik Çözüm Çadırı"na da polis, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Polisin buradaki müdahalesinde de 3 kişi yaralandı. Çadırda bulunan yaşlılar ve kadınlar gazdan yoğun bir şekilde etkilenmelerine rağmen çadırı terk etmedi.

EYLEMLER KENT GENELİNE YAYILDI

Olayların ara sokaklarda sürdüğü sırada, Belediye Garajı'ndan gelen kitle de Maraş ile Cumhuriyet Caddesi'nin birleştiği kavşakta durduruldu. Kitle oturma eylemi yaparken, cadde üzerinde bulunan bütün polisler AKP önünde önlem aldı. Kitlenin oturma eylemi sürdürmesi üzerine bölgeye gelen takviye ekipler kitleye müdahale etti. Müdahale üzerine olaylar bütün kente yayılırken, "Demokratik Çözüm Çadırı"na gitmeye çalışan Van Bağımsız Milletvekili adayları Aysel Tuğluk, Nazmi Gür, Özdal Üçer ve Van Belediye Başkanı Bekir Kaya da polisin müdahalesine maruz kaldı. Çadır önünde Tuğluk, Gür, Üçer ve Kaya'ya polis tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti.

Çadıra müdahale sürerken, çadırın yakınında bir akrep tipi araç göstericilerin kurduğu barikata takılarak devrildi. Olaylar esnasında banka şubelerine de molotof atıldı.

Savaş alanına dönen kentte olaylar sürerken, birçok kişinin yaralandığı belirtildi.

Öte yandan AKP'nin Van milletvekili adaylarının saat 11.00'da kentte şehir turu yapacakları planlanmasına rağmen henüz kente gelmedikleri öğrenildi. (Van/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

EMEP: Seçimlerin meşruiyeti yok edilmiştir

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa