19 Nisan 2011 04:02

"Siyasi dehşet operasyonu": YSK'dan 12 bağımsıza veto

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.Kurul, bağımsız milletvekili adayları ile s

Paylaş

Kurul, bağımsız milletvekili adayları ile siyasi partilerin milletvekili geçici aday listeleri üzerindeki incelemelerini bugün tamamladı. Bağımsız milletvekili adaylarının adli sicil kayıtlarını inceleyen YSK, 12 bağımsız milletvekilinin sabıka kayıtları bulunduğunu tespit etti. Kurul, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetlerinin bulunduğu gerekçesiyle aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in de bulunduğu bu kişilerin milletvekili adaylıklarının iptaline karar verdi.

Hatip Dicle ve Leyla Zana ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in milletvekili adaylığını engelleyecek eski mahkumiyetleri nedeniyle sabıka kayıtları bulunduğunu tespit eden Kurul, Sebahat Tuncel'in ''geçen seçimde milletvekili seçildiği tarihten hemen sonra adli sicilinin kayda girdiğini, bu nedenle bir önceki seçim döneminde yapılan incelemede sabıkasız olarak görüldüğünü'' tespit etti. 

Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak'ın ise adli sicil kaydında kızlık soyadıyla arandığında milletvekili seçilmesini engelleyecek sabıka kaydı çıkması nedeniyle milletvekili adaylığının iptal edildiği öğrenildi.

VETO EDİLEN İSİMLER

Ertuğrul Kürkçü, Leyla Zana, Harun Özeren, Abdullah Kızıl, İsa Gürbüz, Çiçek Otlu, Salih Yıldız, Nezir Sincan, Şerafettin Efe, Sabahat Tuncel, Gültan Kışanak, Hatip Dicle.

Veto edilen isimlerin 7'si Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğuna ait olduğu bildirildi. Çiçek Otlu ise ESP'nin bağımsız adaydı.

DEMİRTAŞ: SİYASİ DEHŞET OPERASYONU

Yüksek Seçim Kurulu'nun 'Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu' adaylarının adaylıklarını veto etmesini "Siyasi bir devlet komplosu, faturası AKP'ye çıkacak" diye sert bir dille eleştiren BDP eski Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Elimizde bu arkadaşlarımızın adli sicil kaydı olmadığına dair belge var. Buna rağmen bu kararın verilmesinin siyasi sonuçları ağır olacak. Bu karar savaş kararıdır. Demokratik olmayan bir seçime katılmayız" dedi. Emek, Barış, Demokrasi Bloğu adaylarının milletvekilliği başvurularının YSK tarafından kabul edilmemesi kararına tepki gösteren BDP eski Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, beklenmeyen bir karar olduğunu belirterek, hukuki açıdan sakıncalı siyasi sonuçlarının ise ağır olacağı bir karar alındığını söyledi. Demirtaş, “Resmi Gazete'de yayınlanınca gerekçesiyle göreceğiz. Ancak şimdiden sonuçları ağır olacak bir karar verildi. Milletvekili arkadaşlarımızın bu karar dahil edilmesi sakıncalı. En nihayetinde ortaya çıkacak olan siyasi sonuçları bilinerek böyle bir karar alındı. Bunun sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Hatip Dicle ve Leyla Zana'nın adaylıkları konusunda bir sorun yok çünkü adli sicil kaydı olmadığına dair elimizde belge var. Hukuk burada çiğnenmiştir. Kaldı ki YSK'nin 2007'de verdiği kararla Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel aday oldu. 4 yıldır milletvekilliği yapıyorlar. Ertuğrul Kürkçü için ise 30 yıl önceki dava gerekçe yapılmış" dedi. AKP ve devletin siyasi komplosu ile karşı karşıya olduklarını belirten Demirtaş, "AKP'nin bölgeden iddialı aday göstermemesinin nedeni böylece ortaya çıktı. Ortada siyasi bir komplo var siyasi bir dehşet operasyonu var. Bu Türkiye de yeni bir savaş kararıdır. Türkiye kamuoyunu şundan emin olmalı bize yapılanların hiçbir hukuki yanı yoktur. Yeniden aday gösterme şansımız yok. Partilerin var. Ama bağımsız adayların öyle bir şansı yok. Hem seçim barajının mağduruyuz" dedi.

TUĞLUK: SEÇİMDEN ÇEKİLEBİLİRİZ

DTK Eş Başkanı ve "Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu" Van Bağımsız Adayı Aysel Tuğluk, YSK'nin kararının siyasi bir karar olduğunu belirterek, "Seçimden çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız" dedi. YSK'nin "Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu"ndan seçime girecek olan 12 vekil adayın veto etmesini bir televizyon programına değerlendiren bloğun Van Bağımsız Adayı DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, "Bu karar hiçbir şey kazandırmayacak bir karar. Bir kez daha Kürtlere mesaj verildi. Kürt sorununun Meclis zemininde çözümü için çaba sarf eden kişilerin veto edilmesi çok vahim bir durumdur. Biz bunu sıradan bir karar olarak görmüyoruz. Siyasal bir karardır" dedi. Tuğluk, Gültan Kışanak'ın şu anda milletvekili olduğuna dikkat çekerek, "O zaman vekilliği için sorun yoktu da, şimdi ne oldu?" diye sordu. Kararın çatışmalara da zemin hazırlayacak bir karar olduğunu vurgulayan Tuğluk, "Bu durumu değerlendirmek zorundayız. Gerekirse seçimden çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız. Sağduyu içinde bir değerlendirme yapmaya çalışacağız" diye konuştu.

ATA: DEMEK Kİ SİYASET YAPMAMIZI İSTEMİYORLAR

Konuyla ilgili Evrensel'e konuşan BDP Grup Başkanvekili ve Batman bağımsız milletvekili adayı Ayla Akat Ata, “Demek ki bizim siyaset yapmamızı istemiyorlar” dedi. Özellikle halen Milletvekili olan, BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in durumunda dört yıl öncesine göre hukuki bir değişme olmadığını belirten Ayla Akat Ata, “İş buraya kadar gelmişse, açıkça bize, ‘siz siyaset yapamazsınız’ deniyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sendikal hareket nereye gidiyor (2)

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa