18 Nisan 2011 10:58

'Başbakan sendikal mücadeleye düşman'

KESK, Başbakan’ın Memur Sen’in 4. Olağan Kongresi’nde sendikalara “sendikacılık” tarifi yapan sözlerine tepki gösterdi. Başbakan’ın kendine biat eden bir sendikacılık istediği belirtilen açıklamada, tüm kamu emekçileri, Başbakan’ın sendikal mücadeleye düşman tutumuna karşı omuz omuza vermeye ç

'Başbakan sendikal mücadeleye düşman'

Fotoğraf: DHA

Paylaş

KESK yaptığı yazılı açıklamayla Başbakan’ın Memur Sen’in Kongresi’ndeki sözlerine yanıt verdi. Açıklamada, “Başbakan Erdoğan,  kendince ‘çağdaş sendikacılık’ adı altında yandaş sendikacılığın tarifini yaparken,  mücadeleci kimliği ile kamu emekçileri nezdinde saygın bir yeri olan sendikalara da kin kusmaktan geri durmamıştır” denildi.

Başbakan’ın Memur Sen’e referandumdaki “evet” oyları için teşekkür ederken, kamu emekçilerinin hakları için mücadele eden sendikaları “ideolojik sendikal anlayış” ifadesiyle küçümsediği belirtilen açıklamada, Başbakan’ın “biat eden” bir sendikal yaklaşımı benimsemediği kaydedildi.

Açıklamada, “Başbakan’ın ‘Bugünün dünyasında sendikacılık, geçmişte olduğu gibi, kırmakla, dökmekle, eylemle, grevle özdeşleşen bir yapı asla sergileyemez’ ifadesi, kelimenin tam anlamıyla sendikaları ve sendikal mücadeleyi bilmemek anlamına gelmektedir. Sendika olmanın temel koşulu, grev ve toplu sözleşme hakkının olması ve bu hakkın özgürce kullanılmasıdır. Grev hakkı, işçi sınıfının tarihsel olarak bedel ödeyerek kazandığı bir haktır. Grev; işçi ve emekçilerin hak ve taleplerini koruma ve geliştirmek için sahip oldukları bir güvencedir” denildi.  

‘EMEKÇİLERİN BİRLİĞİ KORKULU RÜYALARI’

Başbakan’ın işçi ve emekçilerin bu hakkı kullanmasından korktuğu kaydedilen açıklamada, şunlar ifade edildi: “Başbakan da biliyor ki, bugüne kadar siyasi iktidarların korkulu rüyası olan, işçi ve emekçilerin birleşik ve örgütlü mücadelesidir. Bu korkudan dolayı grev hakkı üzerinden işçi ve emekçilerin mücadelesine saldırmaktadır. Bu nedenle Başbakan’ın, ‘Kan görmekten rahatlayan zihniyetler’ ifadesi, sendikal hakları için mücadele edenleri değil, bu mücadeleyi bastırmak için her türlü şiddeti kullanmaktan geri durmayanları tanımlamaktadır.”

Açıklamada, Başbakan’ın bu yaklaşımının Memur Sen Kongresi’nde alkışlarla karşılanması da eleştirildi.

‘EMEK DÜŞMANLIĞININ YANSIMASI’

Açıklamada, Türkiye’nin altına imza attığı ILO sözleşmeleri başta olmak üzere sendikal hak ve özgürlükler çeşitli yasal düzenlemelere rağmen, Başbakan’ın grev hakkını “kırmak, dökmek” gibi ifadelerle yan yana kullanması da, “AKP iktidarının emek düşmanı politikalarının bilinçli bir yansıması” olarak değerlendirildi.

Başbakan’in dile getirdiği yaklaşımın kamu emekçileri açısından artık ertelenemez bir tercihi ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, “Kamu emekçileri ya kendilerine biat edilerek kul olmayı dayatanların yanında yer alacaktır ya da insan onuruna yaraşır bir hayat için sendikal mücadele sürdürenlerin saflarına katılacaktır. Biz, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini ve onun ayrılmaz bir parçası olan demokrasi mücadelesini, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimseye biat etmeden, insan onuruna yaraşır bir yaşam mücadelesi için sürdürmekte kararlı olduğumuzu bildiriyor,  tüm kamu emekçilerini bu mücadelede omuzdaş olmaya davet ediyoruz” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dayatma aşıldı!

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa