18 Nisan 2011 08:09

On binler tek yürek

Grup Yorum'un son konserinde onbinler bir araya geldi. İdil Kültür Merkezi'nin organizasyonuyla Bakırköy'deki Cumartesi Pazarı alanında dün gerçekleştirilen konserde, gruba Leman Sam, Kubat, Mor ve Ötesi, Burhan Berken, Tuncel Kurtiz ve İstanbul bağımsız milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de destek verdi. Beşik Halk Oyunlar

On binler tek yürek

Paylaş

Grup sahneye Tuncel Kurtiz’in çağrısıyla çıktı. Kurtiz, “Emperyalizme hayır diyor musunuz” sorusunu sorarak, Grup Yorum’u sahneye davet etti.

Halk korosuyla beraber Kızıldere Marşı söylenirken, barkovizyonda Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Sinan Cemgil, Yusuf Aslan fotoğrafları gösterildi.

İlk olarak Kubat, sahneye çıktı. Sırrı Süreyya Önder sahneden Kızıldere’de öldürülenlerin unutulmadığını söyledi ve “Ölüme sayılan günler, özgürlüğe sayılsın diye, düştü yola Mahir bastı tetiğe” şiirini sloganlar eşliğinde okudu.

Leman Sam ve Harun Tekin de Yorum şarkılarıyla konsere katıldı. Sahneden “Bugün burada 120 bin kişiyiz” açıklaması yapan grup üyeleri, “1 Mayıs’ta öldürülen Mehmet Akif Dalcı’yı unutmadık” sözleriyle 1 Mayıs’a katılım çağrısında bulundu.

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Konserden önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Grup Yorum'un bateristi İnan Altın, bu konserin çok farklı bir tarihsel anlamı olduğunu, konsere ''Bağımsız Türkiye'' adını verdiklerini anımsatarak, ''insanların birbirini ve emperyalizmin Türkiye'nin zenginliklerini sömürmediği bir ülkede yaşama hayalini hep beraber ifade etmek için burada olduklarını'' söyledi.

Adaletsizliklerden yakınan milyonlarca insan bulunduğunu, fakat insanların umutsuz ve çaresiz olduğunu ifade eden Altın, böyle düşünenlerin yalnız olmadıklarını anlamaları için bu konseri gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Leman Sam, Grup Yorum'a çok saygı duyduğunu belirterek, konserde olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sam, konserde Grup Yorum ile bir şarkının yanı sıra koroyla ''Özgürlük'' şarkısını seslendirdi.

Sırrı Süreyya Önder, Grup Yorum'u ilk kurulduğu günden beri dinlediğini, kendisinin grubun ''ruhen kurucuları arasında olduğunu'' belirtti.

Sanatçı Tuncel Kurtiz ise ''Demokrasi dediğimiz zaman 'bağımsızlık karakterimizdir' deriz. Demokrasiyi bir eşitlik, eşit haklar olarak görürüz. Onun için Grup Yorum ile buradayız. Herkesin kendi dilini, dinini özgürce kullanabilmesi için buradayız'' diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Siirt'te sağlık emekçilerinin mitingine çağrı

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa