"Faşizme Fransız kalma"

"Faşizme Fransız kalma"

Cumartesi sabah 04.00 sularında Bursa’da yoğunlukla öğrencilerin yaşadığı Görükle bölgesinde, Kürt öğrencilerin yaşadığı evlere kimliği belirsiz kişiler tarafından taşlarla saldırıda bulunuldu.Eş zamanlı olarak iki farklı bölgede yaşanan bu saldırıların üzerine polis merkezine giden Kürt öğrencilerle kimse il

Eş zamanlı olarak iki farklı bölgede yaşanan bu saldırıların üzerine polis merkezine giden Kürt öğrencilerle kimse ilgilenmedi. Can güvenlikleri olmaması nedeniyle evlerine gidemeyen öğrenciler, bu olayın ülke genelinde de süregelen faşist saldırılardan biri olduğunu belirtti.

Bu olayı protesto etmek için bir araya gelen gençlik örgütleri Pazar günü saat 17.00’da Yerleşim Sitesi önünde buluşarak bir eylem gerçekleştirdi. Sık sık ‘’Yaşasın Halkların Kardeşliği’’ sloganı atan öğrenciler, ‘’Faşizme Fransız Kalma’’ pankartı açtı.

BDP İl Yöneticilerinin de katıldığı eylemde okunan basın açıklamasında şunlar söylendi; ‘’Son bir hafta içerisinde saldırıya uğrayan arkadaşlarımız dâhil, 5 farklı kişiye kendilerini sivil polis olarak tanıtan kimliği belirsiz kişiler tarafından ajanlık teklifinde bulunuldu.’’

Aydın, Konya, Ankara ve Bursa’daki saldırıların tesadüfî değil, planlı olduğunu söyleyen gençler; bu kirli oyunlara gelmeyeceklerini ve ırkçı saldırılara karşı demokratik duruşlarını geliştireceklerini vurguladı.

Okunan açıklamanın ardından yaklaşık 15 dakikalık oturma eylemi yapan öğrenciler, sonrasında eylemi sona erdirdi. (BURSA)

www.evrensel.net