18 Şubat 2011 03:50

İzin istedi işten atıldı

KIRAÇ’ta kurulu Ukinoks Fabrikasında işçiler üzerindeki baskılar artıyor. İşyerlerinde zorunlu olarak fazla mesaiye bırakıldıklarını söyleyen işçiler, psikolojik baskı altında olduklarını söylediler.Metal iş kolunda faaliyet gösteren fabrikada son olarak Seyfettin Cıbız işten atıldı. Yaşadıklarının tamamen keyfi olduğu

İzin istedi işten atıldı

Paylaş
Murat Doğan

KIRAÇ’ta kurulu Ukinoks Fabrikasında işçiler üzerindeki baskılar artıyor. İşyerlerinde zorunlu olarak fazla mesaiye bırakıldıklarını söyleyen işçiler, psikolojik baskı altında olduklarını söylediler.
Metal iş kolunda faaliyet gösteren fabrikada son olarak Seyfettin Cıbız işten atıldı. Yaşadıklarının tamamen keyfi olduğunu söyleyen Cıbız, başından geçenleri şöyle anlattı: “Ben resmi dairede işimi halledebilmek için izin istedim bir günlüğüne, bana dediler ki  3 aydır çalışıyorsun 10 kere izin kullandın çıkamazsın. Bunun üzerine resmi daire işimi halledebilmem için mecburen ertesi gün işe gidemedim” dedi.
Bunun üzerine işten atıldığını belirten Cıbız, işten atıldığını ertesi gün işe gittiğinde öğrendiğini dile getirdi.
YASAL HAKKIM
“Bunun üzerine müdürlerle görüşmek istedim benimle görüşmediler. Ben bu fabrikada 4 aydır çalışıyorum ve 4 ay içerisinde 2 kez izin kullanmıştım. Bu benim yasal hakkım” diyen Seyfettin Cıbız, fabrikanın kayıtlarında da 10 gün izin kullanmadığının belli olduğunu ve haksız yere işten atıldığını belirtti. Cıbız sözlerine şöyle devam etti: “Fabrikada kanun falan da yok. Her şey 2 dudaklarının arasında. Benim zaten kanunen mazeretsiz olarak 2 gün işe gitmeme hakkım var. İş Yasası’nda az da olsa işçi lehine olan maddelere bile tahammül edemiyorlar.”
TEK ÇARE BİRLİK OLMAK
Fabrikada sendikalaşmak isteyenlerin de hemen kapı önüne konduğuna dikkat çeken Cıbız, örgütsüz oldukları için iş güvencelerinin olmadığını kaydetti. İşçilerin örgütlenmesi halinde bu sıkıntıları yaşamayacağını söyleyen Cıbız, şunları söyledi. “ 2 ay önce başka bir arkadaşımız ayağı rahatsızlanıp 2 gün izin alınca ‘Sen nasıl 2 gün izin alırsın’ denilerek işten atıldı.  Birçok arkadaşımız keyfi olarak işten atılıyor. Ben tekrar söylüyorum tek çare birlik olmak.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mercedes büyüdükçe işçiler perişan oluyor

SONRAKİ HABER

"OHAL bir nesli tehdit eden son derece önemli sorunlar çıkardı"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa