01 Ocak 2021 04:27

Kumtel işçileri: Kaşıkla verip kepçeyle alacaklar

Kumtel'de görüştüğümüz işçilerin bireysel tepkisi artıyor. Ama “birliğin” nasıl olacağı tartışması devam ediyor.

Fotoğraf: Google Maps

Paylaş

Osman ATALAY
Emek Partisi Üyesi

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücretin belirlenmesi sonrasında Emek Partisi Kayseri İl Örgütü olarak “Açlık/sefalet ücretine karşı mücadeleyi büyütelim” şiarıyla Kayserili işçilerin “acemi ocağı” olarak bilinen metal iş kolunda ciddi bir yer tutan ocak, soba, fırın, ısıtıcı üretimi yapan Kumtel fabrikasında işçilere seslendik. Görüştüğümüz işçilerin bireysel tepkisi artıyor. Ama “birliğin” nasıl olacağı tartışması devam ediyor.

İlk olarak bir grup genç işçi ile sohbet ediyoruz. 20’li yaşlarda olan genç işçiler İŞKUR üzerinden işbaşı yapmışlar. Kendi aralarında “İŞKUR üzerinden girenleri süresi dolunca çıkartacaklarmış” diye konuşuyorlar. “Asgari ücret bırakın aile geçindirmeyi, bekar olmama rağmen yetmiyor” diyor genç işçilerden biri. “Durmadan çalışıyoruz ağabey. Kim bilir ne kadar para kazandırıyoruz. Ama bize katkısı olmuyor” diye ekliyor öteki genç işçi.

Bildiri verdiğimiz işçiler arasında “Bu kadarını bile beklemiyorduk” diyenler çıkıyor karşımıza. Bir Kumtel işçisi, “500 lira vereceklerini beklemiyorduk. Yetmez ama benim beklentimin üstünde oldu” diyor. Bildiriyi uzattığımız her işçiye bu ücretin sefalet ücreti olduğunu, ilk 6 ay geçmeden verilecek zammın eriyip biteceğini anlatıyoruz. Çoğu işçi geçimin zorlaştığından zammın yeterli olmadığını birer cümle ile açıklıyor. En çok söylenen “Kaşıkla verip, kepçe ile alacaklar” oluyor. Tepkisini en sert kadın işçiler dile getiriyor.

Asgari ücret zammından haberi olmayan işçiler de karşımıza çıkıyor. “Zam açıklandı mı?” diyen, zammın ne kadar olduğunu Emek Partisinin el ilanından öğrenen işçiler de oluyor. İlk defa işçilik yapanların “acemi ocağı” olduğunu Kumtel bir kez daha bize gösteriyor. Her yıl bine yakın işçi İŞKUR üzerinden belirli aylarda işe alınıp, siparişler bitince işlerine son veriliyor. İşçi sirkülasyonunun fazla oluşu işçiler arasındaki birliği zayıflatıyor.

Uzun süredir Kumtel’de çalışan işçilerde ise tepkiler artıyor. Fakat bireysel öfkeler olarak karşımıza çıkıyor. Kumtel’in deneyimli işçileri, tepki göstermeyen işçilere kızıyor. “Birlik” sözü herkesin ağzında fakat “birliğin” nasıl olacağı tartışması devam ediyor.

Reklam
Evrensel Telegram
ÖNCEKİ HABER

Urfa'da ceylan avlayan 4 kişiye 54 bin 900 lira ceza

SONRAKİ HABER

Bolu Vali Yardımcısı Çağlayan Kaya, "FETÖ" soruşturmasından açığa alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...