23 Aralık 2020 00:10

Leyla Güven, Elazığ Cezaevi'ne sevk edildi

Hakkında verilen hapis cezasının ardından tutuklanarak Diyarbakır T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülen Leyla Güven, Elazığ E Tipi Cezaevi'ne sevk edildi.

Leyla Güven | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası verilen ve ardından gözaltına alınıp tutuklanarak Diyarbakır T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülen Leyla Güven, Elazığ E Tipi Cezaevi'ne sevk edildi.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven, dün gece saatlerinde gözaltına alınmış ve bugün tutuklanarak Diyarbakır T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülmüştü.

Akşam saatlerinde Güven’i cezaevinde ziyaret etmek isteyen avukatlar, Güven’in Diyarbakır’dan başka cezaevine sevk edildiği ve kendilerine hangi cezaevine sevk edildiğine ilişkin bilgi verilmediğini aktardı.

Artı TV’ye bağlanan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, bilgiyi doğruladı.

Beştaş şunları belirtti:

“Alelacele karar veren mahkeme gece yoktu. 23.00'te hakim bulunamadığı için olsa gerek yada terörle mücadele şubesinde biraz daha eziyet edelim diye Leyla Güven'i TEM'e götürdüler. Biz de takip ediyorduk aracı soktuk avukatları içeri gönderdik niye TEM'de diye. Sonuçta hakkında yakalama kararı var ve kanun gereği derhal hakim önüne çıkarılması lazım. Güven dün geceyi TEM'de geçirdi. Gece 2.30'a kadar emniyetin önünde bekledik. Savcı yine keyfi bir şekilde tıpkı milletvekilinin evine gönderdiği gibi 24 saat gözaltı kararı verdi. Bugün sabah adliyeye getirildi. Hakim avukatlardan aldığım bilgiye göre 2 dakikadan fazla görmemiş onu mahkeme kaleminde işlemler yapılmış. Her şey gösteriş olsun diye yapılıyor. Usule uyuyoruz diye gösteriyorlar.

Programa başladıktan sonra bir mesaj aldım bugün saat 4’te Diyarbakır Cezaevi'nden çıkarılmış ve şuana kadar hangi cezaevine götürüldüğünü bilmiyoruz. Şimdi Diyarbakır'dan da götürüldü. Dün gece emniyette tutuldu. Bu sabah cezaevine götürüldü ve bugün avukatlar ziyarete gittiğinde de başka biriyle götürüldüğünü güvenlik sebebiyle bunu açıklayamayacaklarını söylemişlerdi. Şüphesiz öğreneceğiz nereye götürüldüğünü; ama şunu özellikle belirtmek istiyorum rehin alma kararlarından sonra başka cezaevlerine götürmek de çok vahim bir uygulamadır."

TEMİZKAN: ELAZIĞ E TİPİ CEZAEVİ'NE SEVK EDİLDİ

Güven’in kızı Sabiha Temizkan, yaptığı paylaşım ile Güven’in Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini  belirtti.

Temizkan,  “Annem Leyla Güven apar topar Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmiş. Nasıl bir kin ise bu bir gece bile uyumasına izin vermeden, pandemi koşullarında oradan oraya sürüklüyorlar. Ettiğinizi bulun dilerim! Bir de şunu iyi bilin; onun ruhundaki özgürlük aşkını esir alamazsınız” dedi.

(MA)

Reklam
Evrensel Telegram
ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen Sakarya Şubesi, Ebubekir Sofuoğlu hakkında suç duyusunda bulundu

SONRAKİ HABER

Fransa, İngiltere'den yolcu gelişine izin verecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...