Etay Giyim işçileri işlerini geri istiyor

Etay Giyim işçileri işlerini geri istiyor

ETAY Giyim işçileri Bursalı patronların düzenlediği Kalite ve Başarı Sempozyumu’nu mücadele alanına çevirdi. Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Mehmet Arif Özer’in sahibi olduğu Etay’dan sendikalaştıkları için atılan işçiler, salon önünde yaptıkları eylemle, sendikalı olarak işbaş

Bursa’da her yıl KalDer Bursa Şubesi ve BUSİAD işbirliğinde, Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi, Uludağ İhracatçı Birlikleri ve Aiesec Bursa Şubesi’nin desteğiyle gerçekleşen Kalite Ve Başarı Sempozyumu’nun 9’uncusu; bu yıl “Yenileşim ve Gelecek” temasıyla yapılıyor. Geçtiğimiz yıl kalite ödülü kazanan Etay Giyim patronu ve aynı zamanda BUSİAD Başkanı Mehmet Arif Özer’in de dahil olduğu birçok sanayici ve işadamı sempozyuma katıldı.

PATRON SALONA KOŞARAK GİRDİ

Fakat bu kez patronların sempozyumunun düzenlendiği salonun kapısının önünde, geçtiğimiz günlerde Özer’in fabrikasında işten atılan Etay Giyim işçileri vardı.. Etay Giyim işçileri giriş kapısı önünde pankart ve döviz açarak, sendikalaştıkları için işten atılmalarını protesto ettiler. “Yasal hakkımı kullandım Arif amcamdan ödül aldım, işsiz kaldım” dövizi taşıyan Etay Giyim işçileri, sempozyuma gelen fabrika patronlarının bakışları arasında eylemlerini sürdürdüler. Mehmet Arif Özer ise işçileri görmezden gelerek, koşarak sempozyumun düzenleneceği salona girdi.

MÜCADELE SÜRECEK

TEKSİF Temsilcisi Muammer Çiftçiler, iki hafta önce 3 işçiyi sendikalaştıkları için işten atan Mehmet Arif Özer’e BUSİAD Başkanı sıfatıyla kalite ödülü vermesini etik bulmadıklarını söyledi. İşten atılan işçilerin işe geri alınması ve sendika haklarının kabul edilmesini istediklerini belirten Çiftçiler, Marks&Spencer’a da işyerlerindeki kuralları uygulaması gerektiğini hatırlattı. İşyerinde örgütlenme çalışmasını sürdürdüklerini söyleyen Çiftçiler, işyerinde yetki aldıktan sonra da işçilerin haklarını savunmak için mücadele edeceklerini belirtti. İşçilerin kalitesiz ve verimsiz çalıştıkları için değil, TEKSİF’e üye oldukları için işten çıkarıldığını vurgulayan Çiftçiler, talepleri kabul edilene dek eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

SENDİKALI ÇALIŞMAK İSTİYORLAR

İşten atılan Etay Giyim işçilerinden Filiz Tali de, BUSİAD Başkanı Mehmet Arif Özer’in ödüller vereceğine, dönüp kendi fabrikasındaki işçilerin çalışma koşullarına bakması gerektiğini söyledi. Anayasal haklarını kullanıp sendikalı oldukları için işten atıldıklarını söyleyen Tali, tekrar işe geri alınmak ve sendikalı, güvenceli bir şekilde çalışmak istediklerini vurguladı. (Bursa/EVRENSEL)

www.evrensel.net