15 Nisan 2011 14:41

Sağlıkçılar greve hazır

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Eriş Bilaloğlu, 19-20 Nisan’da tüm sağlık çalışanları olarak yapacakları iki günlük grev için hazır olduklarını açıkladı. Bilaloğlu, bu grevin sadece sağlık çalışanlarının hakları için yapılmadığını, bunun tüm toplumun sağlık hakkı için oldu

Sağlıkçılar greve hazır

Paylaş

19-20 Nisan’da tüm Türkiye’de sağlık alanında yapılacak olan grev için son basın toplantısı dün TTB Genel Merkezi’nde düzenlendi. Greve katılan sağlık örgütleri temsilcilerinin de katıldığı toplantıda ortak açıklamayı yapan Bilaloğlu, 19-20 Nisan etkinliği için parlamentodaki AKP, BDP, CHP ve MHP ile görüştüklerini anlattı. Sağlık Bakanı ile de görüştüklerini belirten Bilaloğlu, Sağlık Bakanı’na, beklentiler ve talepler doğrultusunda kendilerinden gelecek sahici yaklaşımları değerlendireceklerini söylediklerini aktardı. Çeşitli konfederasyonlar ve odalar ile de görüşmeler yaptıklarını kaydeden Bilaloğlu, destek beklentilerini buralara da ilettiklerini söyledi.

‘HEM HASTALAR HEM HEKİMLER YARARINA’

Grevin sadece hekimler için yapılmadığına dikkat çeken Bilaloğlu, “Bu etkinlik hem hastalar hem hekimler içindir. Bir hastaya 100. hasta olarak bakılması ne hasta yararına ne de hekim yararına bir durumdur” dedi. Bilaloğlu, etkinliğin tüm toplumun, bu iradeyi gösteren sağlıkçıların yani herkesin yararına, mesleki bağımsızlık, klinik özgürlük, güvenli ve şiddetin olmadığı koşullar için yapıldığını kaydetti. Bilaloğlu, hak arama ve demokrasi mücadelesine örnek olacak bu faaliyetin ağırbaşlı ama coşkulu, kararlı, ısrarlı, ne istediğini bilen bir faaliyet olacağını ifade etti.  

‘BU GÖNÜLDEN GÖNÜLE BİR ÇAĞRIDIR’

Bilaloğlu, hazırlıklar aşamasında bir takım sıkıntılarla da karşılaştıklarını, en önemli sorunun ise örgütlü olmamaktan kaynaklandığını vurguladı. Örgütlü kesimin az olmasına rağmen “gönülden gönüle” bir çağrı ve çok kuvvetli bir katılım isteği olduğuna dikkat çeken Bilaloğlu, zaten 13 Mart mitingine katılımın ve coşkunun bu grev koşullarını belirlediğini ifade etti. 13 Mart’ta bir başhekimin mitinge katıldığı için görevden alındığını ve bu durumun da hala düzeltilmediğini hatırlatan Bilaloğlu, böyle bir durumun kabul edilemez ve anti demokratik bir tutum olduğunu yineledi. Bilaloğlu, “Lütfen 19 ve 20’si için buna benzer örnekler ortaya çıkmasın. Bunu ısrarla, kararlılıkla ve nezaketle talep ediyoruz” diyerek hükümeti ve yetkili kurumları uyardı.

‘ÇOK YAYGIN BİR KATILIM OLACAK’

“Biz eyleme çok yaygın bir katılım olacağını biliyoruz” diyen Bilaloğlu vatandaşa da “19-20 Nisan’da lütfen acil durumlar dışında sağlık kuruluşlarına başvurmayın”çağrısı yaptı. Ülkede 9 günlük bayram tatilleri yapıldığına ve bu süre içerisinde de yatan ve acil durumdaki hastalara sağlık hizmeti verildiğini kaydeden Bilaloğlu, bu iki gün içerisinde de hekimlerin gerekli acil durumlarda ne gerekiyorsa onu yapacaklarını söyledi. Bilaloğlu, en kısa sürede olabildiğince seslerini duyurmaya çalışacaklarını ve grev sürecinde kendi aralarında görüşmeler yapacaklarını ifade etti. TTB’deki basın toplantısına katılan sağlık örgütleri şöyle; “Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, Türkiye Çocuk Nörolojisi Derneği; Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği; Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği; Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği; Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği; Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği; Türk Tıbbi Rehabilitasyon Kurumu Derneği, Türk Histoloji ve Embriyoloji Derneği, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği, Pataloji Dernekleri Federasyonu, Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Farmakoloji Derneği temsilcileri.” (Ankara/EVRENSEL)


Gaziantep’te greve destek çağrısı

SES Gaziantep Şubesi, 19-20 Nisan’da sağlık çalışanlarının yapacağı grev öncesi çalışmalarını sürdürüyor. Önceki gün 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde eylem yapan sağlıkçılar dün de Av. Cengiz Gökçek Hastanesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına sendikalardan ve hastalardan da destek geldi. Burada konuşan SES MYK üyesi Meryem Özsöğüt, hastane içinde dağıtılmak istenen bildirilere hastane güvenliği tarafından engel olunmak istendiğini söyledi. Özsöğüt, 19-20 Nisan’da greve çıkacaklarını hatırlatırken, “Birçok yerde hiçbir sorun yaşamaksızın çalışmalarımızı yürütürken bazı yerlerde engellenmelerle karşılaşıyoruz. Engellemek istiyorlar çünkü onlar hastanelerin satılmasını istiyorlar” dedi. Çalışmaları yürütmek için hastaneye geldiklerini servislerde sağlık çalışanlarını ziyaret ettiklerini ve halka neden greve çıktıkları anlatmak için bildiri dağıttıklarını söyleyen Özsöğüt, “Hastane güvenliği tarafından engellendik, bildiri dağıtmamız engellenmeye çalışıldı” şeklinde konuştu. SES Gaziantep Şube Başkanı Behçet Eşkili de, “Uluslararası tekelleri, Dünya Bankası AKP hükümeti eliyle kamu sağlık hizmetini piyasaya açmaktadır” dedi.

Sosyal Güvenlik Yasası’na da değinen Ekşili, sağlığın paralı hale getirildiğini, sağlık hizmeti yürütenlerin taşeronlaştırıldığını, sendikasızlaştırıldığını, güvencesiz ve esnek çalıştırıldığını söyledi. Sağlık çalışanlarının taleplerinin kabul edilmesi için greve çıkacaklarının altını çizen Ekşili, “O gün acil servis dışında hizmet üretmeyeceğiz. Halkımız bize yardımcı olarak o gün hastaneye gelmesin” dedi. (Gaziantep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Büro çalışanları da isyanda

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa