14 Aralık 2020 08:58

Esvatini Başbakanı Ambrose Dlamini Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Afrika’da bulunan Eswatini Başbakanı Ambrose Dlamini, 52 yaşında hayatını kaybetti. Dlamini, görevdeyken Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren ilk lider oldu.

Ambrose Dlamini | Fotoğraf: Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Paylaş

Afrika ülkesi Esvatini'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen 52 yaşındaki Başbakan Ambrose Dlamini, yaşamını yitirdi. Dlamini, görevdeyken Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden ilk lider oldu.

AA'da yer alan habere göre Dlamini, Kovid-19 nedeniyle Güney Afrika'da tedavi gördüğü hastanede 52 yaşında hayatını kaybetti.

Başbakan Yardımcısı Themba Masuku, yaptığı yazılı açıklamada, "Majesteleri, Sayın Başbakan Ambrose Dlamini'nin üzücü ve zamansız vefatından milleti haberdar etmemi emretti. Ekselansları bu öğleden sonra, Güney Afrika'da bir hastanede tıbbi bakımdayken yaşamını yitirdi." ifadelerini yer verdi.

Dlamini, kasım ayı ortalarında yakalandığı virüsle bir buçuk ay mücadele etmişti. Dlamini’nin tedavisinin hızlanması için 2 Aralık'ta Güney Afrika’da bir hastaneye götürülmüştü.

Ülkede 18 yıldan fazla bankacılık sektöründe çalışan Dlamini, 2010-2018'de ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi olan MTN'nin başkanlığını yapmıştı.

Dlamini, 2018 yılında ülkenin başbakanı olarak atanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Evrensel Telegram
ÖNCEKİ HABER

Türkiye’nin havası en kirli kenti Düzce olarak ölçüldü

SONRAKİ HABER

4 sivilin ölümüne sebep olan polise verilen 11 yıl ceza "hukuka uygun" bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...