15 Nisan 2011 14:02

‘İzmir Öykü Günleri’ nereye kayboldu?

İZMİR Konak Belediyesi’nin resmi internet sitesinde, “1. Uluslararası Edebiyat Festivali” başlığıyla verilen bir duyurunun ilk paragrafı şöyle: “ Konak Belediyesi’nin 10 yıldır düzenlediği ve edebiyat dünyasının tanınmış isimlerini bir araya getirdiği Öykü Günleri muhteşem bir festival haline geliyor. Uluslararası d

‘İzmir Öykü Günleri’ nereye kayboldu?

Paylaş

İZMİR Konak Belediyesi’nin resmi internet sitesinde, “1. Uluslararası Edebiyat Festivali” başlığıyla verilen bir duyurunun ilk paragrafı şöyle: “ Konak Belediyesi’nin 10 yıldır düzenlediği ve edebiyat dünyasının tanınmış isimlerini bir araya getirdiği Öykü Günleri muhteşem bir festival haline geliyor. Uluslararası düzeyde gerçekleşecek edebiyat etkinliği bu yıl 15-16 Nisan tarihlerinde “1. Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali” olarak düzenleniyor.”

Edebiyatçılar Derneği’nden Konak belediyesinin yukarıda aktardığımız duyurusuna tepki geldi. İzmir Öykü Günleri’nin, 2002 yılından bu yana, Edebiyatçılar Derneği, Konak Belediyesi, Ege Kültür Vakfı işbirliğiyle düzenlendiğini hatırlatan Dernek başkanı Gökhan Cengizhan, “İzmir Öykü Günleri’ni İzmir’de başlatan yazar örgütü, “Öykü Günleri” ve “14 Şubat Dünya Öykü Günü” projesinin tüm Türkiye’de, Türkiye’nin pek çok kentinde yaygınlaşmasını sağlayan Edebiyatçılar Derneği’dir. Konak Belediyesi’nin ilgili birimlerinin, bu net gerçek ortadayken dokuz yıllık bir etkinliği asil unsur olan Edebiyatçılar Derneği’ni yok sayarak tek başına sahiplenmesini anlamakta güçlük çekiyoruz” şeklinde konuştu.

GAİPTEN GELEN ‘FESTİVAL’

“İzmir Öykü Günleri’nin onuncu yılında, ‘muhteşem bir festival’ haline nasıl geldiğini bilmiyoruz” sözleriyle açıklamasına devam eden Cengizhan, “10. İzmir Öykü Günleri çalışmaları 2010 yılı Aralık ayında Konak Belediyesi tarafından tek yönlü olarak sonlandırılmış, bu konuda ne dernek, ne vakıf haberdar edilmiştir. Konak Belediyesi, İzmir Öykü Günleri’nin kurucu örgütleriyle bağlantı kurmadan, danışmadan, onay almadan, tek başına, dokuz yıllık bir öykü etkinliğini, bir edebiyat festivaline dönüştürerek, gasp edemez.”

Ulusal bir yazar örgütüne yönelik saygısızlığı asla kabullenmeyeceklerini belirten Edebiyatçılar Derneği Başkanı, Konak Belediyesi’ni hukuka, yasaya, etiğe uygun davranmaya çağırdı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Çölden, karlı ormanlara... Ölümüne kaçış

SONRAKİ HABER

Röveşatanın tarihi: Kim icat etti, ilk nerede görüldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa