02 Aralık 2020 13:21

Rize’de minibüs duraklarının taşınmasına şoförler isyan etti

Rize'de kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak binalar nedeniyle minibüs durakları yayaların zor ulaşacağı bölgeye taşındı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gençağa KARAFAZLI
Rize

Rize’de kentsel dönüşüm kapsamında şehir merkezinde belediye blokları olarak adlandırılan binalar yıkılarak yerine yeni iş merkezleri yapılacağından dolayı Rize’den komşu illere yolcu taşıyan minibüs duraklarının başka bir alana taşınmasına şoförler isyan etti. 

Bu kapsamda yapılacak olan binaların hemen yan tarafında bulunan dolmuş durakları da mevcut yerinden, Rize sahilindeki durakların olduğu alana taşındı. 

Olaya tepki gösteren minibüs şoförleri ise müşterilerinin otobandan geçmesinin zor olduğunu dile getirdi.  

“YOLCULAR ÜÇ OTOBANDAN KARŞIYA GEÇECEK”

Kentsel dönüşüm için TOKİ’ye devredilecek alanda bulunan durakların kaldırılmasıyla tepki gösteren Rize-Trabzon 10. Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Birol Bektaş “Buradan bizim duraklarımızı karşıya alıyorlar. Hiçbir binaya yıkım kararı gelmeden, kalkmadan bizim duraklarımızı karşıya alıyorlar. Yolcu şu anki sistemle üç otobandan karşıya geçecek. 

Valizi var, yazı var, kışı var bu yolcu karşıya nasıl geçecek. Tehlike arz ediyor, burada ölen kalan olacak. Işıklandırma da yok, alt yapısı hazırlanmamış. Bu yolcu karşıya nasıl geçecek? Bizi buradan kaldırdılar geçirdiler karşıya, burada sıkıntı var, bu işi kimse kabul etmiyor” dedi.

‘VERİLEN DURAKLARA KÖPEK BAĞLASAN AKŞAMA KADAR DURMAZ’

Kendilerine hiçbir yerde durak verilmediğini söyleyen Bektaş şunları dile getirdi; “Karşıda bize verilen duraklara köpek bağlasan akşama kadar durmaz. Bu yolcu buradan oraya nasıl geçecek?”   

Kendilerine daha önce durakların boşaltılması için karar tebliğ edildiğini fakat gösterilen yere taşınmak istemediklerini dile getiren Bektaş “Bize tebliğ kağıdı verildi ay sonunda çıkın dediler, biz çıkmadık. Dinlemedik onları, çıkmak istemedik. Tebligatı imzalamadık. Çünkü bizim yolcumuz burada mağdur. Biz köy durağı değiliz ki geçelim karşıya da bilen yolcu gelsin binsin. Biz şehirler arası yolcu taşıyoruz, 4-10 dakika da bir araç kaldırıyoruz. Bu yolcu buradan nasıl geçsin karşıya? 3 tane otoban ve kavşak geçecek, aileli ve çantalı kişileri düşünmek gerekmiyor mu?” şeklinde konuştu. 

‘YAĞMURDA YOLCU ARABAYA BİNEMEZ’

Önce yolcunun otobandan karşıya geçmesi için gerekli alt yapının yapılması gerektiğini savunan Şoför Özgür Kavalcı ise “Durakları karşıya yapmışlar ama yağmur yağdığı zaman araçlardan inecek durum yok. Her taraf göl oluyor. Lavabo ihtiyacı olacak o yok karşıda. Şoförlerin oturabileceği bir çay ocağı yok. Arabalar orada bekleyecek, yolcular yağmurla çamurla gelecek. Yağmur yağarsa arabaya bile binilmez, zemini öyle bir yapmışlar ki her taraf gölet oluyor. Alt yapıyı bir yapsınlar, bu yayayı bir şekilde karşıya taşısınlar. Şoförlerin oturabileceği bir yer olsun. İlden ile taşımacılık yapıyoruz. Bize bir durak tahsis etsinler” ifadelerini kullandı

Reklam
Evrensel Telegram
ÖNCEKİ HABER

Çorum Belediye Başkanı, “Abdülhamid”e gönderilen 40 bin TL’lik leblebiyi savundu

SONRAKİ HABER

Ferhat Tunç’un duruşması ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...