18 Şubat 2011 03:33

‘Kitaplar da kitabevleri de bizimdir’

METİS Yayınevi bu yıl, “Irkçılık, Ayrımcılık ve Nefret Suçları” temalarını ele alan bir ajanda yayınladı. Ajandanın satışı ilk önce, “Tüm faaliyetlerini ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği ilke ve düşünceler doğrultusunda yürütmekte” olduğunu açıklayan bir bild

‘Kitaplar da  kitabevleri de bizimdir’

Paylaş

METİS Yayınevi bu yıl, “Irkçılık, Ayrımcılık ve Nefret Suçları” temalarını ele alan bir ajanda yayınladı. Ajandanın satışı ilk önce, “Tüm faaliyetlerini ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği ilke ve düşünceler doğrultusunda yürütmekte” olduğunu açıklayan bir bildiriyle, Nezih Kitabevi tarafından yasaklandı. Gazetelerde ve İnternet sitelerinde ajandaya karşı haksız bir teşhir ve linç kampanyası başlatıldı. Son olarak da HEPAR üyeleri kitabevlerini basıp, ajandanın satışını durdurmaları konusunda tehdit etmeye başladı. Kitabevleri yetkililerini tehdit eden HEPAR üyeleri kendi çektikleri videolarda “Kimin ekmeğini yiyorsunuz?”, “Bu PKK yandaşlarının ajandasıdır”, “Türk milletine hakaret ediyorsunuz”, “Bunları kaldırmazsanız başka yollara başvuracağız” gibi sözler sarf ediyorlar.
“Kitaplar da kitabevleri de bizimdir” diyen Dur De Girişimi adına yapılan açılamada Metis Yayınevine destek verilirken ajandanın satışını engellemeye çalışan HEPAR kınandı. Dur De Girişimi yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Biz bu zihniyeti tanıyoruz. Düşüncelerini açıklayan Orhan Pamuk’un kitaplarını toplattırıp yakan, iktidara geldiklerinde ilk işleri, kitap yakmak olanların, 12 Eylülde milyonlarca kitabı toplatan, yazar ve yayıncıyı hapse atanların zihniyetidir.”
Türkiye Yayıncılar Birliğini, üyeleri olan Metis Yayınevini savunmaya davet eden Girişim, Birliğin resmi sitesinde, amaçlar bölümünde yer alan “Düşünce ve kanaatlerin söz, yazı, resim ve başka yollarla açıklama ve yayımlama özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasına çalışmak” ilkesini hatırlattı.
Dur De Girişim, yarın saat saat 15.00’de İstiklal Caddesi’nde ‘Irkçılığa, Ayrımcılığa ve Nefret Suçlarına Karşı Ajanda’yı sokakta satmayaçağırıyor.  (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Yazılıkaya’da 50. sayıda 50 şair

SONRAKİ HABER

‘MEB, çocukları camiye götürmek için Nusrat-Der ile protokol imzaladı’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa