15 Nisan 2011 12:15

Çernobil’den 600 milyondan fazla insan etkilendi

ULUSLARARASI Doktorlar Örgütü (IPPNW) ve Radyasyondan Korunma Birliği (GfS) Çernobil nükleer santralinde 26 Nisan 1986’da meydana gelen kazanın etkilerini içeren araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.Almanya’nın başkenti Berlin’de dün başlayan Çernobil Kongresi öncesi yapılan açıklamada, &Cc

Çernobil’den 600 milyondan fazla insan etkilendi

Paylaş

ULUSLARARASI Doktorlar Örgütü (IPPNW) ve Radyasyondan Korunma Birliği (GfS) Çernobil nükleer santralinde 26 Nisan 1986’da meydana gelen kazanın etkilerini içeren araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de dün başlayan Çernobil Kongresi öncesi yapılan açıklamada, Çernobil felaketinin üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen, günümüze kadar çevreye yayılan radyasyondan yaklaşık 600 milyondan fazla insanın etkilendiğini bildirdi. 2007 yılında yapılan bir araştırmadan yola çıkan raporda, yaklaşık 600 milyon kişinin radyasyonun ulaştığı Avrupa ülkelerinde yaşadığı, sağlık bakımından radyoaktif ışınlardan etkilendiğine yer verildi. Çok az dozajı bile insan sağlığını uzun vadede olumsuz etkileyen radyasyon ışınlarının, canlılarda genetik bozukluklara neden olduğu biliniyor.

Radyasyondan en çok bölgede enkaz temizleme işinde çalışan ve sayıları 2005 yılına kadar 830 bin kişi olduğu bildirilen işçilerin etkilendiği bildirilirken, şimdiye kadar bunlardan 112 bininin hayatını kaybettiği de açıklama da yer aldı. Geri kalan işçilerin yüzde 90’ı ise kanser, yüksek tansiyon, mide ve bağırsakları etkileyen hastalıklarla mücadele veriyor. Atom santrali yakının da belirlenen güvenlik çemberi içinde aralıklarla yapılan ölçümlerde, özellikle çocukların bazı organlarında biriken radyoaktif maddelerin kansere yol açtığı ve bazı hastalıkların ise etkisini yıllar sonra göstermeye başlayacağı uyarısında bulunuldu.

Ayrıca 2007 yılı verilerine dayandırılarak hazırlanan raporda, Avrupa’da 2056 yılında Çernobil kazasından kaynaklanan 240 bin yeni kanser vakasının daha ortaya çıkacağı savunuldu. Çernobil ile alakalı hazırlanan bu araştırmada her ne kadar makul bilgilere yer verilse de uzmanlar tarafından onaylanmayan verilerde dikkat çekiyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Suudiler de yürüdü

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa