26 Ekim 2020 21:19
Son Güncellenme Tarihi: 27 Ekim 2020 01:20

Bakan Soylu'nun talimatıyla 29 Ekim kutlamalarına yasak getirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 29 Ekim kutlamalarının yasaklanmasına ilişkin valiliklere genelge gönderildi. Bakanlık sözcüsü ise "Yasaklama yok, 29 Ekim kutlanacak! Hem de coşkuyla" dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine yasak getirildi. Soylu imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, "Tören ve Kutlama Komitesi tarafından düzenlenen ve vali/kaymakam tarafından onaylanan tören ve kutlamaların dışındaki programlara izin verilmeyeceği" ifadeleri yer aldı.

Cumhuriyet'in haberine göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 29 Ekim kutlamalarına ilişkin 21 Ekim’de genelge gönderildiği ortaya çıktı. Genelgede Cumhuriyet Bayramı tören ve kutlama programının il ve ilçelerde oluşturulacak Tören ve Kutlama Komiteleri tarafından hazırlanacağı, bunun dışındaki programlara izin verilmeyeceği belirtildi.

Genelgede yasağa gerekçe olarak Covid-19 salgını gösterildi. Genelgede tören ve kutlamaların temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uygun gerçekleştirilmesi; Covid-19’a ilişkin tüm tedbirlerin uygulanması; tören ve kutlamalara katılacak katılımcı sayısının sınırlandırılması; 28 Ekim’de gerçekleştirilecek çelenk sunma törenlerinin kamu kurum ve kuruluşları ile Meclis’te grubu bulunan siyasi parti temsilcileri ile sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi ve tebrik kabullerinin açık alanda ve büyükşehirlerde 60, diğer illerde 40 kişiyi geçmeyecek şekilde sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi gerektiği yer aldı. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ YALANLADI

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı,  Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yasaklandığı haberlerini yalanladı. Çataklı, "Tam aksine pandemi koşullarına uygun şekilde tüm yurtta coşkuyla kutlanması istenildi" değerlendirmesinde bulundu.

İllere gönderilen genelgede, kutlamalara ilişkin herhangi bir yasaklamanın söz konusu olmadığını savunan Çataklı, şunları kaydetti: 

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, tek bir tören yapılması yerine salgınla mücadele şartları göz önünde bulundurularak, gün boyuna yayılacak şekilde, temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları gözetilerek; çelenk sunma törenleri, evlerin cam ve balkonlarının şanlı bayrağımız ile donatılması, çevrimiçi etkinlikler (konserler, gösteriler), ses ve ışık gösterileri, mobil araçlarla ses ve müzik yayını gibi kutlama komitelerince belirlenecek program çerçevesinde, vatandaşlarımızın sağlığını da koruyacak şekilde planlanarak, coşkuyla kutlanacaktır." 

Çataklı paylaşımında, "29 Ekim kutlanacak! Hem de coşkuyla" ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümü etkinlikleri de yasaklanmıştı. Ancak Ayasofya’nın 350 bin kişi ile ibadete açılması, Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü etkinliklerinin gerçekleştirilmesi kamuoyunda tepki ile karşılanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan - Macron atışması ve Mülteciler

SONRAKİ HABER

Alaattin Çakıcı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı ziyaret etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...