İzmir

İzmir'de ÖSYM başkanı istifaya çağrıldı

YGS’de yaşanan şifre skandalı ile ilgili olarak İzmir’de öğrenciler sabah saatlerinden itibaren boykota başladı.  Çiğli, Buca, Bornova ve Konak gibi ilçelerin merkezlerinde toplanan öğrenciler, buralarda açıklamalar ve yürüyüşler yaparak Konak’taki eyleme katıldı.Çiğli’de kasaplar Meydanı&

Çiğli, Buca, Bornova ve Konak gibi ilçelerin merkezlerinde toplanan öğrenciler, buralarda açıklamalar ve yürüyüşler yaparak Konak’taki eyleme katıldı.

Çiğli’de kasaplar Meydanı’nda bir araya gelen öğrenciler burada basın açıklaması yaptı. Öğrenciler adına konuşan Özgün Yıldızbaş, önce tesadüf denilen şifre skandalının kabul edilmiş olduğunu ifade ederek, “Şimdi bu kepazeliği ortadan kaldırmaya ve sınavı iptal etmeye çağırıyoruz” dedi. Çocukluk yıllarından itibaren hayatlarının sınavlara mahkum edildiğini belirten Yıldızbaş, “Yıllardır dershanelere giderek hazırlandığımız sınavlarda emeğimiz çalınarak, cevaplar birilerine servis ediliyor” dedi. ÖSYM Başkanı Ali Demir’in istifa edip yargılanmasını istediklerini belirten Yıldızbaş, sınav iptal edilinceye kadar mücadelelerinin süreceğini vurguladı.

Çiğli Ahmet Adnan Saygun Lisesi’ndeki öğrenciler, okuldaki sınavlar nedeniyle boykot eylemine katılamazken, okulun penceresinden pankart açtı.

Büyük Çiğli Anadolu Lisesi, Şehit Ali Karaoğlan Lisesi öğrencileri de, yakalarına, “YGS’deki şifre skandalı çözülene kadar boykottayız” yazılı kokartlar taktı. Şehit Ali Karaoğlan Lisesi’nde sivil kıyafetle okula giden ve arkadaşlarını boykota çağıran bir öğrenci sınava alınmadı.

Büyük Çiğli Anadolu Lisesi’nde idareciler, kokart dağıtan öğrencilerin okuldan çıkıp boykota katılmasına engel oldu.  İdareciler, “Bu suçtur ailelerinize haber vereceğiz” diyerek öğrencileri tehdit etti.

Buca’da öğrenciler Şirinyer’de toplandı.

Konak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya gelen öğrenciler, “Onlar mod-medyan diyor, biz hodri meydan diyoruz” yazılı pankartla Konak’a yürüdü.

ÖSYM ÖNÜNDE EYLEM

Konak’ta 80’e yakın öğrenci sabah saatlerinde dersleri boykot ederek, Kıbrıs Şehitleri Caddesindeki ÖSYM binası önünde toplandı. “Fetullah elini sınavımdan çek”, “İmamın ordusu olmayacağız” sloganları atan öğrenciler, ellerindeki yumurtaları binaya attı. Öğrenciler, “Biz Ali Demir’in mektubuyla tatmin olmadık” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net