18 Şubat 2011 03:31

‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ alternatif ilişkiyi arıyor

BERLİNALE’de ‘Altın Ayı’ için yarışan ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in  galası dün akşam yapıldı. Yönetmen Seyfi Teoman, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 61. Berlin Film Festivali’nde ‘Altın Ayı’ için yarışan ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz&rs

‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ alternatif ilişkiyi arıyor

Paylaş

Galadan önce yapılan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Teoman, filmin bir roman uyarlaması olduğunu belirterek, “Romana sadık kalmaya çalıştık. Otobiyografik bir çalışma olmamakla birlikte, tabii ki benim ilgimi çeken konular hakkında olduğu için o anlamda otobiyografiden de bahsedilebilir. Romanı seçme sebebim de bu” dedi.
Filmin konusunun Ankara’da geçtiğini ifade eden Teoman, Ankara’nın kendine ait bir mimari dokusu olduğunu ve elinden geldiği kadarıyla bunu yansıtmaya çalıştığını belirterek, Ankara’nın, Türk modernizminin bir sembolü olduğunu kaydetti; “Benim açımdan başka bir yerde geçmesini düşünmek mümkün değil. Ankara ve Ankaralılık ile ilgili bir şey var romandan kaynaklanan. Bu karakterlerle de çok ilişkili. “ şeklinde konuştu.
HAGI’NİN FORMASI
Teoman, filmde Galatasaray Teknik Direktörü George Hagi’nin formasının yer alması ile ilgili bir soru üzerine, kendisinin Galatasaray taraftarı olduğunu, formaya da Hagi’ye saygı ve sevgisinden dolayı yer verdiğini ifade etti. Filmdeki oyuculardan memnun olduğunu ifade eden Teoman, filmde en memnun olduğu kesimin oyuncular arasındaki kimya olduğunu, oyuncuların filme kendi enerjilerini de kattıklarını belirtti.
Filmde İlker Aksum ve Fatih Al’ın oynadığı karakterler ile ilgili bir soruya Teoman, “Aralarında aşk var. Aşka yakın bir dostluk diyoruz biz. Film de bununla ilgili. İlişkileri sınıflandırmak ve alternatif bir ilişki biçiminin var olup olmadığını araştırmak ve alternatif bir ailenin mümkün olup olmadığını araştırmak... İlişkiler cinsellik içermiyor. Gizli veya açık bir cinsellik yok. İlişki sonuçta, bir aile gibi yaşıyorlar” yanıtını verdi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Tartışmalı Yeşilçam’ın adayları açıklandı

SONRAKİ HABER

TESK: Dolar düşüyor akaryakıt yerinde sayıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa