20 Ekim 2020 03:06

İstanbul Tiyatro Festivali 14 Kasım’da başlıyor

24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde 14 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında 29 tiyatro, dans ve performans topluluğunun gösterisi izleyici ile buluşacak. 

Fotoğraf: iksv.org'dan alınmıştır

Paylaş

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde 14 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında yurt dışından ve Türkiye’den toplam 29 tiyatro, dans ve performans topluluğunun gösterisi izleyicilerle buluşacak. 

Bu yıl programında hem fiziki hem de çevrim içi performanslara yer veren festivalin fiziki performansları DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Babylon, Yapı Kredi Bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekanlarda gerçekleşecek. 

Festival programındaki çevrim içi performanslar ise 14 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında, festival süresince online.iksv.org adresinde izlenebilecek. Böylece festival, programının çevrim içi bölümüyle yalnızca İstanbul’dan değil tüm Türkiye’den erişilebilir olacak. 

ONUR ÖDÜLLERİ ÜÇ USTA İSME 

24. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri bu yıl Dansçı, Koreograf Geyvan McMillen, Yönetmen Işıl Kasapoğlu ve Yönetmen Ivo van Hove’a takdim edilecek. Ödül takdimi ve konuşmalar 14 Kasım Cumartesi günü Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleştirilecek. Tören; açılış gösterisi öncesi festivalin sosyal medya hesaplarından yayımlanacak. Takdim ve konuşmaları daha sonra, Açılış Gösterisi; 21-28 Kasım tarihleri arasında İKSV YouTube kanalından ücretsiz olarak yayımlanacak. 

KADIN ODAKLI PERFORMANSLAR 

Festival programında bu yıl kadınları odağa alan birçok oyun bulunuyor. Meltem Cumbul’un oynadığı, Franz Kafka ve Milena Jesenská aşkının günümüze ulaşmamış “eksik parçaları”nı tamamlayan “Ben, Sevgili Milena”, Fransız Devrimi’nin bir parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadını sahnede buluşturan “Madam Giyotin”, Deniz Kaptan’ın Kadın Hikâyeleri kitabından uyarlanan “Tut! Bırak!”, erkekler tarafından katledilen kadınların sesini öbür dünyadan duyuran “Ölü Kadınlar Diyarı”, Yıldız Kenter anısına öğrencileri Mam’Art Tiyatro, Görkem Yeltan ve Ayça Bingöl tarafından sahneye taşınan “Ben Anadolu” ve yedi kadının, yedi Kovid-19 öyküsü anlattığı “Her Güne Bir Vaka” festivalde izleyicisiyle buluşacak.  

METİN AKPINAR BELGESELİ GÖSTERİLECEK

Metin Akpınar’ın altmış yıla yaklaşan kariyerini ekrana taşıyan “İyi ki Yapmışım" belgeseli, sanatçının kariyerinin yanı sıra tüm yaşamını da mercek altına alıyor. “İyi ki Yapmışım”; 1940’lar Türkiye’sinin zorlu koşullarından hareketle, alanının en saygın isimlerinden biri haline gelen Akpınar’ın yaşam öyküsünü tanıklıklarla ekrana taşıyor. Tilbe Saran’ın anlatıcılığını üstlendiği yapımda, Demet Akbağ, Umur Bugay, Ferhan Şensoy, Ahmet Gülhan, Dikmen Gürün, Kandemir Konduk, Perran Kutman, Nevra Serezli, Selma Sonat ve Zeynep Oral gibi birçok sanatçı, yazar ve akademisyenin yanı sıra yaşamına tanıklık etmiş dostları, Metin Akpınar’ı anlatıyor. Selçuk Metin’in yönettiği belgeselin senaryosu ise Zeynep Miraç’a ait.

YERLİ VE YABANCI YAPIMLAR 

Festival programında bu yıl pandemiden olumsuz etkilenen yerli topluluklara geniş yer veriliyor. Festivalde “Ben, Sevgili Milena”, “Madam Giyotin”, “Tut! Bırak!”, “Sonrası Sessizlik”, “Karanlık”, “Ölü Kadınlar Diyarı”, “Vişne Bahçesi”, “Ben Anadolu”, “Fahrenheit 451”, “Dublörün Hikâyesi”, “Map to Utopia”, “Iphigenia Aulis”, “Gomidas”, “Ne Düşündüğünü Biliyorum”, “Unutmak Bir Hatırlama Projesi’”, “Feramuz Pis!”, “Manhattan’ın İyi Tanrısı”, “Eften Püften Şeyler”, “Her Güne Bir Vaka”, “Lear Mutfakta”, “Andan Daha Kısa”, “Olağan-İçi Bir Gezi”, “Terkedilmiş Kıyılar/Negatif Fotoğraflar”, “Varlık” ve “Dumrul ile Azrail” isimli oyunlar izleyiciyle buluşacak. 

Festival, pandemi koşullarına rağmen bu yıl dört uluslararası projeyi İstanbullu sanatseverlerle bir araya getirecek. Retouramont topluluğunun “Diagonale Ascendante”, Club Guy-Roni ekibinin “Kuğu Gölü”, Internationaal Theater Amsterdam tarafından sahneye uyarlanan “Babamı Kim Öldürdü?” ve Pippo Delbono’nun “Dopo La Battaglia” isimli performans ve oyunları sahnelenecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Milli Eğitim Bakanlığı, okul kantinlerinin açılmasına karar verdi

SONRAKİ HABER

DSÖ'den Kovid-19 uyarısı: Gelecek birkaç ay zorlu geçecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...