19 Ekim 2020 07:57

Zeytin ağaçlarıyla fısıldaşan ressam: Hülya Düzenli

Gülseren Südor, Ressam Hülya Düzenli'nin “Altın Değerinde” sergisini yazdı.

Hülya Düzenli Koç’un Kaz Dağları eseri

Paylaş

Gülseren SÜDOR
Ressam

İstanbul Nişantaşı F Sanat Galerisi Ressam Hülya Düzenli’nin “Altın Değerinde” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Ressam bu sergisinde; insanoğlu tarafından yok edilen ormanları ve doğa katliamlarını yansıtırken; özellikle zeytin ağaçlarının üzerine dikkatimizi çekiyor. Ülkemizin akciğerleri olarak nitelenen Kaz Dağları’nda altın aramak için zeytin ağaçlarının yok edilmesinden duyduğu üzüntüyü sanat yoluyla gelecek kuşaklara aktarıyor.

Ressam eğer doğa tutkunu olmasaydı… Gelecek kuşaklara karşı kendini sorumlu hissetmeseydi… Doğa katliamlarına duyarlı olmasaydı… Bu denli iyi işler ortaya koyabilir miydi? Hiç zannetmiyorum. Çünkü zor zamanlar ve yaşanmışlıklar sanatçılar üzerinde bir tür afrodizyak etkisi yapar. Onları içsel olarak güdümleyerek, üretimlerinin nitelik ve nicelik olarak kalitesini arttırır. Kaz Dağları’nda altın aramak için katledilen ata yadigarı zeytin ağaçlarının feryadını ressamımızın duymayacağını düşünmek aymazlıktır.

KAZ DAĞLARI VE NUHUN GEMİSİ

Ressamımız; ölülerin ardından tutulan matemin simgesi olan siyahı ister tuval, ister kumaş, ister porselen tabak, toprak vazo veyahut ayna olsun eline geçen her tür malzemeyle zeytin ağaçlarının katledilmesini anlatmak için resmediyor. Serginin öz fikrini anlatan bence iki adet eser var. Birincisi; alt tarafında zeytin ağacı köklerinin olduğu ve üst tarafında gökyüzünden bir damla altının aktığı “Kaz Dağları/2019” isimli tablosu. İkincisi ise; üst tarında bir güvercinin gagasında bir adet zeytin dalının olduğu; alt tarafında odun yığınları haline getirilen zeytin ağaçlarının yer aldığı “Nuhun Gemisi/2019” isimli çalışmasıdır.

Hülya Düzenli Koç’un Kaz Dağları eseri

EMPATİ KURMAYI AMAÇLIYOR

Ressam; katledilen zeytin ağaçlarını yaşadığı ortama taşıyor, her an gözünün önünde olmasını istiyor. Onlarla fısıldaşıyor. Eline geçen her türlü malzemeye zeytin ağaçlarını çizerek içini döküyor. Altın değerinde olanın zeytin olduğunu göstermek için… Altını malzemelerin alt taraflarında lekeler halinde kullanarak izleyenin belleğine kazımak istiyor. Bazı desenlerini aynalı çerçeveler içine alarak izleyenin aynada kendini ve zeytin ağacını birlikte görmesini sağlıyor. Böylece izleyicinin zeytin ağaçlarıyla empati kurmasını sağlıyor.

Bu anlamlı sergiyi 4 Kasım’a kadar F Sanat Galerisi’nde izleyebilirsiniz.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sudan, İsrail ile normalleşme yolunda

SONRAKİ HABER

Grip aşısı kriterinde birçok riskli grup yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...