15 Nisan 2011 11:36

Boykot barikatı aştı

İstanbullu öğrenciler, Yüksek Öğrenim Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifreleme yapıldığının ortaya çıkmasının ardından uğradıkları haksızlığığa karşı okulları boykot ederek alanlara çıktı.YGS’nin iptal edilmesi ve başta ÖSYM Başkanı Ali Demir olmak üzere milyonlarca insanı aldatmaya yönelik açık

Boykot barikatı aştı

Paylaş

YGS’nin iptal edilmesi ve başta ÖSYM Başkanı Ali Demir olmak üzere milyonlarca insanı aldatmaya yönelik açıklamalar yapanların istifasını isteyen lise öğrencileri, kendilerini provokatörlükle suçlayan Başbakan Erdoğan’a da tepki gösterdi. Okul yönetimlerinin öğrencilerin boykotunu engellemeye yönelik akıl almaz uygulamaları ise öğrencilere engel olamadı.

İstanbul’da kimi okullarda yüzde 100’e varan katılımla yapılan boykota karşı okul yönetimleri çareyi öğrencileri okullara kilitlemekte buldu.

KARTAL’DA ENGELLEMEYE RAĞMEN

Kartal Hacı Hatice Bayraktar Lisesi öğrencileri sabah sınıfları dolaşarak arkadaşlarını boykota davet etti. Çağrıya uyan 12. sınıf öğrenciler sınıfları boşaltarak okul bahçesinde toplandı. Alkış ve sloganlarla bahçede toplanan 500 öğrencinin dışarı çıkması okul yönetimi tarafından engellendi. Kapıları kilitleyen yöneticiler, öğrencilerin basına konuşmasına da  engel olmak istedi. Eylem üzerine Eğitim Sen yöneticileri de okula gelerek yöneticilerle konuştu. Öğrencilerin eylemden vazgeçmemesi üzerine Kartal Emniyet Müdürü de okula geldi. Öğrenciler, tüm uğraşlara rağmen derslere girmeyince öğle saatlerinde kapılar açılmak zorunda kaldı. Pankart açarak yürüyüşe geçen öğrenciler otobüs duraklarına kadar yürüyerek eylemi sürdürdü.

Kartal Lisesi’nde de öğrenciler de büyük oranda boykota katıldı. Okul yönetiminin engelleme çabalarına rağmen bahçede toplanan öğrenciler YGS’de yaşanan şifre skandalını protesto etti.

BİZİ ESİR ETTİLER

Eyüp Refhan Tümer Lisesi yönetimi de, öğrencilerin Taksim’de yapılacak olan eyleme katılmasını önlemek için çareyi okulun giriş -çıkış kapılarını kilitlemekte buldu.

Taksim’e gitmek isteyen öğrenciler, karşılarında yöneticileri buldu. Öğrenciler ısrar edince, okulun ana kapısı ile giriş ve çıkışlar kapatıldı, kapılar kilitlendi. Bu sırada okul yönetimi, bahçede toplanan öğrencileri ikna etmeye çalıştı. Okulda bunlar yaşanırken bazı öğrenci velilerinin de kapının kilitli olmasından dolayı içeri giremediği görüldü. Dışarıya çıkamayan öğrenciler, kapının mazgalından kameraya, “Mahsur kaldık burada. Bakın, görün kapıyı açmıyorlar. Bizi esir ettiler buraya“ dedi.

ÖĞRENCİLERDEN ALKIŞLI PROTESTO

Öğrencilerin kapı mazgalından konuştuğunu gören bir öğretmen de, kapının yanına gelerek öğrencileri içeri gönderdi. Uzun süre okulun bahçesinde bekleyen öğrenciler, sık sık alkışlayarak kapının kapatılmasını protesto etti. Bu sırada habercilerin görüntü çektiğini gören bir öğretmen, elindeki gazete parçasıyla kapı mazgalını kapatarak görüntü alınmasını engelledi. Bu da bahçedeki öğrencilerin tepkisini çekti. Okulun giriş ve çıkışlarının yasaklandığı sırada okul duvarında da ilginç bır görüntü kameralarca kayıt edildi.

Okulun giriş kapısının kapalı olduğunu gören bir öğrenci, okula girebilmek için arka tarafa yürüdü. Okulun duvarına zorlu tırmanan öğrenci, demir korkulukları atlayarak okula girebildi

İstinye  Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nde okulun kapısını kilitleyip kapıya güvenlik görevlilerini diken okul müdürü, boykota katılmak isteyen öğrencilere de hakaretler yağdırdı. Boykottan bir gün önce velilere mesaj atarak velisi olduğu öğrencinin boykota katılması halinde soruşturma açılacağı yönünde tehditler savuran okul müdürü öğrencilere boykota katılımlarını engellemek için kapıyı kilitlediğini de itiraf etti. Müdür güvenlik görevlileri kapıya dikti kapıyı kilitledi. Okulda öğrenciler dışarı çıkıp boykota katılmasa da gün boyunca son ders yapmayarak fiili olarak boykot yaptı.

Galatasaray Lisesi okul yönetimi de öğrencilerin dışarı çıkmasına izin vermedi. (İstanbul/EVRENSEL)


EĞİTİM SiSTEMiNiZ BATSIN ÖSYM ALTINDA KALSIN

İstanbul’da lise öğrencileri önce Gezi Parkı’nda, ‘Eğitim sisteminiz batsın, ÖSYM altında kalsın’, ‘Parasız eğitim, sınavsız üniversite istiyoruz’, ‘Ne YGS ne LGS Tayyip girsin strese’, yazılı pankartları açtı. Öğrenciler ellerinde, ‘İtinayla şifre verilir ÖSYM’, ‘Organize İşler ÖSYM’, ‘Cemaat elini liselerden çek’, ‘Lütfen şifre giriniz’ yazılı dövizleri taşıdı. Davullar zurnalar ve halaylar eşliğinde taleplerini haykıran binlerce liseli, Gezi Parkı’ndan Galatasaray Meydanı’nda tepkilerini dile getiren başka bir grupla birleşmek için yürüyüşe geçti.

Liseliler, aileleri ve öğretmenleri İstiklal Caddesi güzergâhından Galatasaray Meydanı’na doğru yürürken sık sık, ‘Nimet abla sen gir sınava’, ‘Gelecek biziz, gelecek şifresiz’, ‘A-B-C-D-E şifreci kopyacı AKP’, ‘Ali Demir istifa’ sloganları ile yürüdü. İstiklal Caddesi’nin bir alt sokağında bulunan cemaate yakın bir dersanenin önünden geçerken grup, ‘İşte burası yandaş yuvası’ diyerek tepkilerini dile getirdi. Bu sırada, polisin dershane etrafında yoğun güvenlik önlemi alması gözlerden kaçmadı.

Galatasaray Meydanı’na ulaşan grup buradaki liselilerle birleşerek, ‘Ali Demir istifa’, ‘Nimet Abla sen gir sınava’ sloganları ile Taksim Tramvay durağına doğru yürüyüşe geçti. Tramvay durağına gelen öğrenciler burada basına açıklama yaptı. Açıklamayı yapan Berkin Dereli, YGS skandalına karşı tepkilerine dile getirmek için okullarında çalışmalar yaparken bazı öğretmenlerinin ve müdürlerin kendilerini ‘sınav yapacağız’ diyerek tehdit ettiğini anlattı. Dereli, şifre skandalının aydınlatılmasını, sorumluların yargılanmasını ve ÖSYM başkanı Ali Demir’in istifa etmesini talep etti.

Açıklamanın ardından, öğrenciler, taleplerinin kabul edilmesi için Gezi Parkı’nda çadır kurdu. Binlerce liseli öğrenciye, Casoer Bilgisayar’da çalışırken sendikalı oldukları gerekçesi ile işten atılan öğrenciler ve Eğitim Sen İstanbul Şubeleri de destek verdi. (İstanbul/EVRENSEL)


BOYKOTA KATILIM

İSTANBUL’da, Şişli Kurtuluş Lisesi, Kadıköy Mustafa Kemal Atatürk Lisesi, Beylikdüzü Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi, Beylikdüzü Cumhuriyet ve 75. yıl Lisesi(Lise sonlar) ve Kartal Hatice Bayraktar Lisesi’nde boykota katılım oranı yüzde 100.

Maltepe ECA Ergin Kan Lisesi’nde katılım yüzde 40, Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi’nde ise tüm tehditlere rağmen boykota katılımın olduğu bildiriliyor.

Esenyurt Nakipoğlu lisesi’nde yüzde 80 oranında katılım olduğu öğrenildi. Boykotçu öğrenciler, diğer liselerden öğrencilerle birleşip AKP’ye yürüdü. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

DİHA Diyarbakır temsilcisi Kadri Kaya gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa