25 Eylül 2020 04:43

Çankaya Belediyesi işçileri: Sendika bize sorarak karar vermeli

Toplu sözleşmede anlaşma sağlanamaması nedeniyle 28 Eylül’de uygulanmak üzere grev ilan edilen Genel-İş Sendikasının örgütlü olduğu Çankaya Belediyesinde greve sayılı günler kaldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Hazal GÖÇMEN
Cansu ERTAŞ
Ankara

Sözleşmeye ilişkin taleplerini konuştuğumuz işçiler, sendika yönetiminin, toplu sözleşme sürecinde kesinlikle tüm üyelere fikrinin sorularak ona göre karar vermesi gerektiğini vurguluyor.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasında örgütlü olan kadrolu işçiler grev kararının doğru bir karar olduğunu ancak greve gerek kalmadan anlaşma sağlanacağını düşünüyor. Gözü kulağı sözleşmede olan işçiler, diğer belediyelerde yapılan toplu sözleşmelerdeki kazanımları da takip ediyorlar. 23 senedir belediyede çalışan bir işçi, “Şu an bizi kurtaracak oran yüzde 30 ama mümkün değil vermezler. Taban ücreti önemli, sözleşmelerde asıl onun arttırılması gerekiyor” dedi. Çiğli Belediyesindeki toplu iş sözleşmesini örnek gösteren işçi, burada da ücretlerdeki eşitsizliğin giderilmesini sağlayacak bir sözleşmenin imzalanması gerektiğini belirtti.

"GREVE ÇIKARSAK HERKES BİRLİK OLMALI"

15 yıldır çalışan bir işçi, “Grev kararı iyi bir karar. İşçiler 28’inde sendikasının arkasında durmak zorunda. Çünkü birlik olursak kazanabiliriz. Greve çıkmazsa kendi sonunu hazırlamış olur, kendi sınıfına ihanet etmiş olur” dedi. Sendikanın işçiye haber vermeden belediye yönetimiyle anlaşması durumunda yanlış yapacağını ifade eden işçi, kesinlikle tüm üyelere fikrinin sorularak ona göre karar verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Sohbete dahil olan bir diğer işçi, “Sürecin greve kadar süreceğini zannetmiyorum. Genel merkez başkana baskı yapar, belediye başkanı da göze alamaz. Grev gerçekleşirse de bütün işçilerin birlik olması lazım ama şu an öyle bir birlik yok” dedi.

"ÇALIŞANDAN KESİLEN VERGİ, İŞÇİDEN KESİLMİYOR"

Pandemi sebebiyle patronlardan alınan vergilerin ertelendiğini ama kendilerinden hâlâ vergi kesildiğini belirten işçiler, belediyenin bu süreçte kaybının olmadığını söylüyor. Yol, yemek ve sosyal hakların ücrete yansıtıldığı zaman onlardan da vergi alındığını, yemek parası kart olarak verildiğinde ise ücretlerinin düştüğünü belirterek, verginin daha az kesilmesi için sosyal hakların ücrete yansıtılmaması gerektiğini ifade ediyorlar. İşçiler “Çalışandan kesilen vergi, işverenden kesilmiyor” diyorlar.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ETHA muhabirlerinin davası ertelendi, İsminaz Temel'in yurt dışı yasağı kaldırılmadı

SONRAKİ HABER

Mayen işçileri işsizlik endişesi yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...