14 Nisan 2011 16:02

Parasız eğitim sınavsız üniversite

Şifre skandallarına ve devlet erkanının tutarsız açıklamalarına lise gençliği hafta boyunca uzun dönemdir rastlanmayan bir kitlesellikle Türkiye genelinde eylemler yaparak cevap verdi. Şifre skandalıyla açığa çıkan tepki, hedefinede parası olanın okuduğu, yandaş olanın şifre aldığı, ezberci-bilimsel olmayan eğitim sistemini aldı. Sı

Parasız eğitim sınavsız üniversite

Paylaş

Şifre skandallarına ve devlet erkanının tutarsız açıklamalarına lise gençliği hafta boyunca uzun dönemdir rastlanmayan bir kitlesellikle Türkiye genelinde eylemler yaparak cevap verdi. Şifre skandalıyla açığa çıkan tepki, hedefinede parası olanın okuduğu, yandaş olanın şifre aldığı, ezberci-bilimsel olmayan eğitim sistemini aldı. Sınavın iptalini isteyen binlerce genç cuma günü uygulanmak üzere boykot kararı alarak, eylemselliklerini sürdürme yönünde adım attı. Diğer taraftan sorunun sadece sınavın iptaliyle aşılamayacağı başta AKP iktidarı olmak üzere paralı eğitimi savunan ve demokratik, bilimsel eğitimin karşısında duran tüm düzen partilerinin ve sermaye güçlerinin gerilettildiği bir mücadele yürütülmesi gerekliliğine inanan liseli gençler birleşerek yerellerde komiteler kurmaya başlıyor.

Maltepe Emek Gençliği, şifre skandallarının yaşandığı, parası olanın, parası kadar eğitim göçrdüğü, gençliğe geleceksizlikten başka bir şey vaad etmeyen, anti demokratik eğitim sistemine ve bu sistemin ÖSYM, YÖK gibi kurumlarına karşı liselerdeki mücadeleyi örmesi için lise komiteleri oluşturuyor. Başta üniversite öğrencileri ve eğitimciler olmak üzere, emek, barış ve demokrasi güçleriyle eylemlerin ortaklaştırılmasını savunan lise komiteleri 1 Mayıs'ı bu nedenle çok önemsiyor ve liselerin kendi talepleri ve pankartlarıyla 1 Mayıs'ta olmaları için her lisede çalışma yürüteceklerini belirtiyorlar. Cuma günü yapılacak boykota ise Maltepedeki tüm liselerde bildiri dağıtarak ve açıktan çağrı yaparak hazırlanacak olan liseliler, liselerde gençlerle sorunlarını tartıştıkları ve ortak mücadele kararları alarak komiteler kurdukları toplantıları örgütlemeye başladılar.

ÖNCEKİ HABER

Hoppala ÖSYM'ye bak...!!!

SONRAKİ HABER

Hrant Dink için etkinlik düzenlenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa