17 Eylül 2020 10:45

“Cumhurbaşkanı'nın gelme ihtimali”ne karşı ayda 3 koronavirüs testi yapıldı

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, kimi kurum çalışanlarına “Cumhurbaşkanı'nın gelme olasılığı” üzerine son bir ayda 3 kez test yapıldığını ve bunun da açıklanan verilere yansıtıldığını söyledi

Mersin'deki Kovid-19 pandemi polikliniğinin önünde sıra bekleyen işçiler | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ömer Akın

Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerin gevşetilmesi sonrası can kaybı ve vaka sayısında yaşanan artış her geçen daha da artıyor. Vaka sayısında artışın yaşandığı kentlerden birisi de Mersin. Kentteki sağlıkçılar, il genelinde vaka sayısının günlük 400’e ulaştığını belirtiyor.

YANLIŞ KİŞİLERE TEST

Hastanelerde “kaos ve kargaşanın” olduğunu kaydeden Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, bu durumun sağlık çalışanlarını ise olumsuz etkilediğini vurguladı. Antmen, “Kamusal önlemler alınmadığı için salgın aldı başını gidiyor. Gerçek vaka sayılarını ortaya çıkaracak bir araştırma yapılmıyor” dedi. Mevcut testlerinde sadece “torpilli” ve 3 belirti gösterenlere yapıldığına dikkati çeken Antmen, “Bugün virüslü birine temas etseniz ve hastaneye gitseniz PCR testinizi yapmazlar. İlla en az 3 belirti olacak. Cumhurbaşkanlığı çalışanlarına, futbolculara, yurtdışına gidenlere ya da AKP’li üye ve yöneticilerine 3 günde bir test yapılıyor. Bir ay içinde AKP milletvekiline 10 test yapmışlar. Bu da pozitif çıkmış. O 10 testi 10 kişiye yapmış sayıyorlar. İşte halktan saklanan budur” ifadelerini kullandı. 

“Test doğru kişilere değil yanlış kişilere yapılıyor” diyen Antmen, “Mersin’de ortalama 3-4 bin test yapılıyor. Burada sayı çok önemli, ama sayıdan çok kimlere yapıldığı önemlidir. Mesela defalarca AKP İl Örgütü üyelerine test yapılıyorsa bu doğru sayıyı vermez. Valilikte çalışan bir vatandaşa, Cumhurbaşkanın buraya gelme olasılığı üzerine son bir ay içinde 3 kere test yapıldığını biliyorum. Bunun gibi örnekler çok” dedi.

ARTAN VAKALAR

Kentte salgının geldiği noktaya ilişkin konuşan Antmen, “normalleşme” süreci öncesi bir ay boyunca vaka sayısının 260 olduğunu, ancak sonrasında bu rakamın günlük 400’e çıktığını paylaştı. Hastane ve evlerde şu an bin 500 pozitif vakanın olduğunu aktaran Antmen, vaka sayısının en fazla görüldüğü yerlerin başında Akdeniz ilçesi ile sanayi bölgesinin geldiğini kaydetti.

Yurttaşların yanı sıra salgına yakalanan sağlık çalışanlarının sayısında da artış yaşandığını belirten Antmen, kentte 50 civarında hekim olmak üzere toplam 200 sağlık çalışanının salgına yakalandığını ve 2 hekimin yaşamını yitirdiğine dile getirdi. Antmen, “İlk iki aylık sürecin rahat olarak atlatılmasının nedeni alınan tedbirlerdir. Bireysel tedbirlerden ziyade toplumsal ve kamusal tedbirleri baz almak gerekiyor. 12 Nisan’dan bu yana İl Pandemi Kurulu hiç toplanmadı ve çalışmadı. İl Hıfzıssıhha Kurulu sadece İçişleri Bakanlığı'nca yayınlanan genelgeleri Mersin’e uyarlıyor. Kentte hem halk sağlığı hem de sağlıkçılar açısından çok büyük sıkıntılar var” diye konuştu.

ALGI YÖNETİMİ

Büyük bir başarı hikayesi yaratılmak istendiğini belirten Antmen, şöyle devam etti: “Şu an çok başarılı bir salgın yönetimi olduğu algısı yaratılmaya çalışılıyor. Sağlıkta ve siyasal anlamda bir başarı öyküsü yaratmaya çalışıyorlar. Tüm bu verilerin düşük gösterilmesinin temel esprisi budur. Burada bir pandemi yönetiminde ziyade bir algı yönetimi var. Bu açıdan halkın uyutulduğunu düşünüyorum.” (Mersin/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

70 TL ile pazar alışverişine çıktı, eve birkaç kilo sebzeyle dönebildi

SONRAKİ HABER

MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri toplantısının dördüncüsü sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...