16 Eylül 2020 10:39
Son Güncellenme Tarihi: 16 Eylül 2020 11:23

Kadir Şeker için en üst sınırdan ceza indirimi talep edildi

Konya'da Ayşe D.'ye şiddet uygulayan Özgür Duran adlı erkeği engellemeye çalışırken ölümüne yol açan Kadir Şeker, 3'üncü kez hakim karşısına çıktı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Konya'da, sevgilisi Ayşe D'yi (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran'ı (32), engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan ve 19 yıla kadar hapsi istenen Kadir Şeker'in (20) yargılandığı davada 3'üncü duruşma görüldü. Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında, iddianameye bağlı kalarak  suçun ağır tahrik altında işlendiğini belirterek, "kasten adam öldürme" cezasının en alt sınırdan, tahrik indiriminde en üst sınırdan verilmesi talep edildi.

Olay, 5 Şubat akşamı, Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı'nda yaşandı. Antalya'dan Konya'ya gelip yerleşen Ayşe D. ve Özgür Duran çifti arasında birlikte yaşadıkları evde tartışma çıktı. Ayşe D. evden çıkıp, parka geldi. Peşinden parka gelen Özgür Duran, iddiaya göre sevgilisini dövmeye başladı. Tesadüfen parktan geçen Kadir Şeker de olaya müdahale etmek istedi. Çıkan arbedede, Şeker'in elindeki bıçak, Duran'ın kalbine isabet etti. Özgür Duran, hayatını kaybederken, tıp fakültesinde okumak için üniversite sınavına hazırlanan Kadir Şeker, gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Şeker, çıkarıldığı mahkemece "kasten adam öldürme" suçundan tutuklandı. 

19 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİYLE YARGILANIYOR

Soruşturma sonunda Kadir Şeker hakkında, "kasten adam öldürme" suçundan iddianame düzenledi. İddianamede, yargılamanın ömür boyu hapis cezası istemiyle yapılması, verilecek cezanın ise tahrik indirimiyle 12 yıldan 18 yıla kadar olması talep edildi. Ayrıca, "yasak bıçaklar ve diğer aletlerle ilgili suçlar ve cezaları" kapsamında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.

Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya Kadir Şeker, tutuklu bulunduğu cezaevinden  SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) katılırken, salonda ailesi, öldürülen Özgür Duran'ın ailesi ve taraf avukatları yer aldı.  

Saat 09.45 sıralarında başlayan duruşmada son tanığın dinlenmesinin ardından Cumhuriyet savcısı mütalaa verdi.

Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında, iddianameye bağlı kalarak suçun ağır tahrik altında işlendiğini belirterek, "kasten adam öldürme" cezasının en alt sınırdan, tahrik indiriminde en üst sınırdan verilmesi talep edildi. (Konya/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tarık Akan kimdir? (Hayatı, oynadığı filmler, verdiği demeçler, aldığı ödüller)

SONRAKİ HABER

Moria Kampı'nda kalan Afgan mülteci anlattı: Yangın sayesinde dışarı çıkabildiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...