15 Eylül 2020 14:25

ÜNİBEL işçileri “eşit işe eşit ücret” talebiyle grev kararı astı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin web sitelerine teknik destek hizmeti veren ÜNİBEL'de işçiler, "eşit işe eşit ücret" talepleri kabul edilmediği için grev kararı astı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait web sitelerine teknik destek hizmetiveren ÜNİBEL A.Ş.'de çalışan işçiler yeni toplu iş sözleşme sürecinin tıkanması nedeniyle iş yerine grev kararı astı. DİSK Sosyal-İş Sendikasında örgütlü ÜNİBEL şirketinde çalışan işçiler “eşit işe eşit ücret” taleplerini açıkladı.

Çankaya'da yer alan ÜNİBEL binasına grev kararı asan Sosyal-İş üyesi işçiler “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Burada açıklama yapan iş yeri temsilcisi Hıdır Çelik “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in seçim beyannamesinde de yer alan eşit işe eşit ücret sözünün yerine getirilmesini talep ediyoruz. Bu talebimiziz kabul edlimemesi nedeniyle grev kararını işyerine asıyoruz” dedi.

Ücretlerdeki eşitsizliğe de değinen Çelik, “Sosyal İş’te örgütlü 29 üyenin 20'si 98,10 TL; kalan 9 kişi ise 102 TL günlük yevmiye ücreti ile çalışmaktadır. 5 grup çalıştıran şirkette işveren 4 gruba yüzde 17’lik bir zam uygularken bir gruba ise yüzde 12’lik uygulamak istiyor. Oysa bizim talebimiz yeni imzalanan sözleşmelerde, diğer şirketlerdeki gibi benzer iş yapanların aynı ücreti almasıdır” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dünya genelinde en az 366 gazeteci Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

TTB ve İTO’dan ortak açıklama: Yönetemiyorsunuz, ölüyor, tükeniyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...