18 Şubat 2011 03:24

Gülgeç son yolculuğuna uğurlandı

İSTANBUL’da geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu vefat eden Karikatürist İsmail Gülgeç (64) için Cumhuriyet gazetesinde tören düzenlendi. Burada konuşan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Gülgeç’in değerli bir karikatürist olduğunu belirterek, öl

Gülgeç son yolculuğuna uğurlandı

Paylaş

İSTANBUL’da geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu vefat eden Karikatürist İsmail Gülgeç (64) için Cumhuriyet gazetesinde tören düzenlendi. Burada konuşan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Gülgeç’in değerli bir karikatürist olduğunu belirterek, ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker de karikatür dünyasının önemli çizeri, derneğin bir önceki başkanı Gülgeç’i kaybetmenin acısını yaşadıklarını dile getirdi. İsmail Gülgeç’in karikatür sanatının önemli kilometre taşlarından biri olduğunu ifade eden Peker, yaşamdaki tüm olumsuzlukları, yorulmadan, usanmadan, korkmadan ve taviz vermeden, sevgi ile mizaha dönüştürdüğünü ifade etti.
CENAZESİ ECEABAT’A GÖNDERİLDİ
Konuşmalar sırasında Gülgeç’in ablası Saadet Danacı, tabuta sarılarak uzun süre ağladı.
Gülgeç’in cenazesi götürülürken gözyaşı döken eşi Ayça Gülgeç ise “Bana 15 yıl diye söz vermiştin. Sözünü tutmadın. 14 yıl sonra beni yalnız bıraktın. Giderken kalbimi de götürdün” dedi. Törene, Gülgeç’in ağabeyi Abdullah, kızı Hiday Gülgeç, yakınları, karikatüristler ve gazeteciler katıldı. Cumhuriyet gazetesindeki törenin ardından Gülgeç’in cenazesi, toprağa verilmek üzere Çanakkale’nin Eceabat ilçesine gönderildi.
İsmail Gülgeç, gazetemizin ilk karikatüristleri arasında yer almıştı ve 7 Haziran 1995 günü yayın hayatına başlayan Evrensel’in “İşte Türkiye Gerçeği” başlığını taşıyan ilk günkü manşetinde Gülgeç’in de bir karikatürü yer almıştı. Karikatür yayınlandıktan sonra dava konusu olmuştu. 15 Şubat 2011’de dünyaya veda eden İsmail Gülgeç son olarak Cumhuriyet gazetesinde “Hayvanlar” çizgi bandını çiziyordu. Gülgeç, geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde 15 Şubatta hayatını kaybetmişti. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Yaptırımlar can yakacak

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa