13 Ağustos 2020 12:19 Güncelleme: 13 Ağustos 2020 14:23

Dikili Kadın Platformu: Mücadelemizin geri dönüşü yok!

Dikili Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi'ne dönük saldırılara karşı Atatürk Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. İstanbul Sözleşmesi Kampanyası İzmir Grubu da sözleşmeye ilişkin bildiri dağıttı.

GÜNCELLENDİ

Fotoğraf: Evrensel

Dikili Kadın Platformu İstanbul Sözleşmesi'ne dönük saldırılara karşı Dikili Atatürk Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Dikili Kadın Sekreteri Ezgi Yalçınkaya, “Kadına yönelik şiddet her gün arttığı halde İstanbul Sözleşmesinin etkin şekilde uygulanmasını değil, kaldırılmasını gündeme getirenler bu cinayetlerin suç ortağıdır” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin karalama kampanyalarına göz yumanların kadın cinayetlerinin, nefret cinayetlerinin, çocuk istismarlarının, göçmen, mülteci kadınlara dönük saldırıların suç ortağı olduğunu belirten Yalçınkaya, sözleşmeden çekilmenin kadınların mücadeleyle kazandığı tüm hakları tartışmaya açmak olduğunu söyledi.

“BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Yalçınkaya, “Sadece sözleşmenin iptali gündeminin ortadan kalkmasını değil, sözleşmenin devleti yapmakla yükümlü kıldığı tüm koruma, önleme, tazminat, çok dilli ve anadilinde destek, eşitlik politikalarını geliştirme ve uygulama sorumluluklarının da hemen yerine getirilmesini istiyoruz. Mücadelemizin geri dönüşü yok. Biz kadınlar haklarımızın gereğinin yerine getirilmesi için yan yana durmaya, hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca İstanbul Sözleşmesi Kampanyası İzmir Grubu dün Halkapınar Metro durağı ve Karşıyaka çarşıda sözleşmeye ilişkin bildiri dağıtımı yaptı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam