18 Şubat 2011 03:23

Yaptırımlar can yakacak

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Meclis Genel Kurulunda yasalaşan RTÜK Yasası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Başbakanın yayını durdurma yetkisinin mevcut yasada zaten olduğunu belirtti. Yeni yasada yer alan yayın durdurabilme yetkisi abartıldığını iddia eden Dursun, ayrıca kuruluşlarının yayın ilkeleri konusunda biraz daha hassas davranmalarını istedi

Yaptırımlar can yakacak

Paylaş

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Meclis Genel Kurulunda yasalaşan RTÜK Yasası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Başbakanın yayını durdurma yetkisinin mevcut yasada zaten olduğunu belirtti. Yeni yasada yer alan yayın durdurabilme yetkisi abartıldığını iddia eden Dursun, ayrıca kuruluşlarının yayın ilkeleri konusunda biraz daha hassas davranmalarını istediklerini belirterek, “Yayın durdurma konusunda müeyyideler eskisine göre biraz daha can yakabilir” dedi.
Önceki akşam yasayla ilgili tartışmaları CNBC-e yayınında değerlendiren RTÜK Başkanı Dursun, mevcut yasada Başbakanın ya da görevlendireceği bir bakanın yayını durdurma yetkisi olduğunu söyleyen Dursun, olağanüstü yeni bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.
‘YAPTIRIMLAR CAN YAKABİLİR’
Bununla birlikte yayın durdurmada sistemin değiştiğini aktaran Dursun, “Yeni yasayla müeyyideler konusunda yayın ilkelerini ikiye ayırıyoruz. Toplumsal sonuçları daha ağır olan ilkeler var, terör haberleri vs. gibi bunlara ilişkin hususlarda doğrudan para cezasına gidiyoruz. Bir takım ilkelerin ihlalinde ise yayıncının önce uyarılması arkasından tekrarı durumunda para cezası, para cezasıyla birlikte gerekli görülürse program durdurma cezasının uygulanması söz konusu. Yeni yasayla yayın ilkelerinin ihlalinde tekrarın şart olmaması yeniliği getiriliyor. Her ihlal kendi başına değerlendiriliyor. Para cezası veya yayın durdurma şeklinde uygulanacak. Program durdurma da para cezasıyla birlikte söz konusu olabilecek. Müeyyideler biraz daha ağırlaştırılmış oluyor. Başka türlü etkili olamıyordu. Yayın kuruluşlarının biraz daha hassas davranmalarını istiyoruz, yayın durdurma konusunda müeyyideler öncesine göre biraz daha can yakabilir. Cezaların artması yayın ilkelerini ihlal edenlerle ilgili” dedi.
Yayın kuruluşlarındaki yabancı payının da yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarılmasının önünün açılmış olduğunu belirten Dursun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasayı onayladıktan sonra medyada yeni bir dönemin başlayacağını ve bunun bir milat olduğunu ifade etti.
YABANCI SERMAYE DÜŞÜNÜLDÜ
“Yabancı payı yüzde 50’ye çıkınca nasıl etki olacağı yönünde bir çalışma yapmadık. Yüzde 25 ortaklığın getirdiği bir takım sıkıntılar vardı. Yabancıların girişini olumsuz etkileyen bir faktördü. Yüzde 50’ye çıkması yabancı sermayenin sektöre girişini hızlandıracağını, cesaretlendireceğini düşünüyoruz. Bu medya sektöründe rahatlama sağlayacaktır. Yabancı girişini hızlandıracak” diyen Dursun, ayrıca tekelleşmeyi önlemeye yönelik olarak yasada biri gerçek veya tüzel kişi en fazla 4 karasal yayın kuruluşuna ortak olabilmesi yönünde sınırlama getirdiklerini belirtti.
DİZİLERE VE REKLAMLARA SÜRE SINIRI YOK
Türkiye’de dizilerin uzunluğundan rahatsız olan çalışanlar ve izleyiciler olduğunu söyleyen Dursun, Avrupa’da dizi süreleri nedir, bunu belirlerken ne tür faktörler etkili gibi bir çalışma yaptıklarını ve ortaya çıkan tabloya göre dizi sürelerinin belirlenmesinde kamu otoritelerinin etkisinden çok yayın kuruluşlarının kendi inisiyatifi önemli rol oynadığını dile getirdi. “Türkiye içinde bizim müdahalemiz yerine yayın kuruluşlarının makul süreye çekeceğini umuyoruz. Şu anda diziye süre sınırını düşünmüyoruz” diyen Dursun, reklam süreleriyle ilgili de yeni yasada bir şey olmadığını ifade etti. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

TCDD’nin seyahat dergisinde kadınlara ağır hakaret

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa