14 Nisan 2011 11:35

Sarıkaya’nın ‘meslekten ihraç’ kararı kaldırıldı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK), ‘Şemdinli İddianamesini’ hazırlayan ve ardından savcılıktan ihraç edilen eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkındaki meslekten ihraç kararını kaldırdı. HSYK, ayrıca Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ile Rasim Karakullukçu ve Mehmet Yazıcı’nın özel ye

Sarıkaya’nın ‘meslekten ihraç’ kararı kaldırıldı

Paylaş

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK), ‘Şemdinli İddianamesini’ hazırlayan ve ardından savcılıktan ihraç edilen eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkındaki meslekten ihraç kararını kaldırdı. HSYK, ayrıca Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ile Rasim Karakullukçu ve Mehmet Yazıcı’nın özel yetkilerinin de iade edilmesine karar verdi.

YAŞAR BÜYÜKANIT’I SUÇLAMIŞTI

2005 Şemdinli Olayları ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hazırladığı iddianamede; dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Uğurlu ile Hakkari Dağ ve Komando Tuğay Komutanı Tuğgeneral Erdal Öztürk haklarında “Büyükanıt’ın Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek için çete kurduğu” iddialarını iddianameye koymuş ve ardından başlayan süreçle meslekten men edilmişti. Büyükanıt’ın Şemdinli’de Umut Kitabevi’ne bombalı saldırı düzenlerken yakalanan astsubay Ali Kaya için söylediği ‘tanırım iyi çocuktur’ sözleri uzun süre tartışılmıştı. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Şifreye sehven “Taraf” olanlar

SONRAKİ HABER

Sarallar’ın iddianamesinde Şafak Sezer ve Hakan Yılmaz'ın da adı var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa