17 Temmuz 2020 13:20

DİSK/Gıda-İş, işçileri salgın ve krizin sonuçlarına karşı örgütlenmeye çağırdı

DİSK/Gıda-İş Adana Temsilciliği, işçileri krizin ve salgının sonuçlarına karşı örgütlenmeye çağırdı.

DİSK/Gıda-İş Adana Temsilciliği | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

DİSK/Gıda-İş Adana Temsilciliği örgütlenme kampanyası başlattı.

Kampanyanın duyurusunun yapıldığı basın toplantısında, krizin ve salgının faturasının işçilere ödetilmeye çalışıldığı vurgulandı, örgütlenme çağrısı yapıldı.

Basın toplantısında konuşan Gıda-İş Adana Bölge Temsilcisi Gökhan İmrek, “Patronlar işçileri daha fazla sömürmenin yollarını ararken hükümet onlar için yasalar çıkarıyor. Krizin ve salgının faturası patronlara” diyerek örgütlenme kampanyalarını duyurdu.

“İŞÇİLERE YA ‘EVDE KAL, AÇLIKTAN ÖL’ YA DA ‘İŞE GİT, VİRÜSTEN ÖL’ DENİLMİŞTİR”

Yoğun çalışmak zorunda kalan gıda işçilerinin salgın koşullarında virüs tehlikesi ve geçim sıkıntısıyla karşı karşıya bırakıldığını ifade eden İmrek, özellikle de örgütsüz ve sendikasız işyerlerinde, çalışma saatleri artırılırken, bantların hızlandırılarak esnek ve güvencesiz çalışma koşullarının hakim olduğunu söyledi. İşçilerin önemli bir kısmının, ücretsiz maske ve dezenfektana dahi ulaşamadığını söyleyen İmrek, “Virüs tehlikesiyle yüz yüze olan işçiler adeta sopa zoruyla çalıştırılmış, tıklım tıklım servislerle işyerlerine taşınmışlardır. Kısa çalışma adı altında işsizlik primlerinin de yağmalandığı işçilere, ya ‘evde kal, açlıktan öl’ ya da ‘işe git, virüsten öl’ denilmiştir. Özetle; işçiler, salgın ve sömürü sarmalında hayat mücadelesi vermek zorunda kalmıştır” dedi.

“HÜKÜMETİN DERDİ PATRONLARI KOLLAMAK”                

Hükümetin tek derdinin patronları kollamak olduğunu ifade eden İmrek, işçilerin yaşam ve çalışma koşullarını iyileştirmek bir yana, “işsizlik fonunun yağmalanması”, “ücretsiz izin dayatmaları” ve “kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesi” gibi hamlelerle işçilerin kazanılmış haklarına göz dikildiğini söyledi.

“YASALAR PATRON İÇİN GEÇİRİLİYOR”

Birkaç gün önce Meclise sunulan yasa teklifinin 3’üncü maddesinde İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarından, işverenlere yeni teşvikler aktarılmasının planlandığını ifade eden İmrek, şunları vurguladı: “Bu sayede kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulamasına tabi tutulan işçilerin normal çalışma düzenine dönmeleri durumunda, işverenlere işçi ve işveren payı dahil SGK prim desteği sunulacak. SGK primlerinin tamamı, brüt ücretin yaklaşık yüzde 35’i Fon tarafından ödenecek. Böylece, kayıt dışı ve esnek çalışma koşullarının yanı sıra, getirilen şartların sağlanamaması nedeniyle, işçi ve emekçilerin önemli bir kısmının yararlanamadığı İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarından işverenlere çok daha fazla kaynak aktarılmış olacak.”

“HAKLARIMIZ İÇİN GIDA İŞ’TE ÖRGÜTLENELİM”

Hükümetin ve patronların saldırılarına dayanışma ve ortak mücadeleyle başa çıkılabileceğini ifade eden İmrek, “Gıda-İş Adana Temsilciliği olarak bizler de; ilimizdeki tüm gıda sanayi işçilerini, Anayasayla güvence altına alınmış olan sendikalılaşma hakkımıza sahip çıkmaya ve kazanılmış haklarımızın gasbedilmek istenmesine karşı, insanca bir yaşam ve çalışma koşullarının sağlanabilmesi için, DİSK/Gıda-İş çatısı altında birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TRT'de bir çalışanın daha Kovid-19 testi pozitif çıktı

SONRAKİ HABER

"FETÖ" yazısı nedeniyle Sözcü Yazarı Aytunç Erkin hakkında soruşturma başlatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...