17 Temmuz 2020 12:16

Antep’te HDP İl Eş Başkanı ve CHP’li belediye meclis üyeleri dahil 9 kişi tutuklandı

Antep’te gözaltına alınan 29 kişiden 9’u tutuklandı. Tutuklananlar arasında HDP İl Eş Başkanı Musa Aydın ve CHP’li belediye meclis üyeleri de bulunuyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında kentte 14 Temmuz günü Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) eski ve yeni yöneticileri, üyelerine yönelik yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 29 kişiden 14’ünün emniyetteki sorguları tamamlandı.

Sorgu işlemleri tamamlanan HDP İl Eş Başkanı Aydın ile birlikte partinin Şehitkamil İlçe Eş Başkanı İbrahim Dağ, İslahiye İlçe Eş Başkanı Yusuf İyem, il yöneticileri Hasan Saran ve Abdullah Acar, eski il eş başkanı Atiye Okay, eski il yöneticisi Yeliz Yılmaz ile  DBP eski İl Eş Başkanı Habibe Tişkaya, il yöneticisi Sevinç Selçuk, Şehitkamil Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Hurşit Besle, Abdulmutalip Kılıç ve Ömer Sungur, Enver Özmen ve Şehitkamil Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Adnan Erol adliyeye sevk edildi.

SEÇİM ÇALIŞMALARI SORULDU

Savcılığa ifade veren 14 kişiye “terör örgütü üyeliği” suçlaması yöneldi. 31 Mart yerel seçim sürecinde yürüttükleri çalışmalar, katıldıkları toplantılar, teknik ve fiziki takip, telefon kayıtlarına ilişkin sorular yöneltildi.

9  KİŞİ TUTUKLANDI

İfadelerin tamamlanmasının ardından tutuklama talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen HDP İl Eş Başkanı Musa Aydın, Şehitkamil Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Adnan Erol ve Şahinbey Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Hurşit Besle, Abdullah Acar, Enver Özman, Sevinç Selçuk, Ömer Sungur, İbrahim Dağ ve Hasan Saran tutuklandı.

Diğer 5 kişi ise ev hapsi ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

DİĞERLERİ GÖZALTINDA

Halen gözaltında tutulan HDP Antep İl Eş Başkanı Songül Koçdağ, Şahinbey İlçe Eş Başkanı Bahri Yarış, Ali Şimşek, Birgül Yıldırım, Recai Yılmaz, SYKP Antep İl Eş Başkanı Mehmet Aşkar, Remziye Erdem, Songül Akman, Remziye Kuş, Ayfer Doğan, Necip Ateş, Cüneyt Kaya, Salih Birişik, Mustafa Can ve Bedirhan Akdoğan’ın ise bugün adliyeye sevk edilmeleri bekleniliyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP Kadın Meclisi: Mensur Işık hakkında kesin ihraç talebiyle soruşturma başlatıldı

SONRAKİ HABER

Smyrna’dan İzmir’e Kentin Gündemi: 2020 Temmuz kamu emekçileri ücret zammı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...