17 Temmuz 2020 11:17

ABD’de "Siyah Yaşamlar" için 20 Temmuz'da ikinci kez greve gidiliyor

ABD’de ırkçılık ve polis şiddetine karşı mücadele çeşitli biçimlerde devam ediyor. “Siyah Yaşamlar için Genel Grev” koalisyonu, 20 Temmuz için ülke genelinde grev kararı aldı.

Fotoğraf: Paco Nunez/AA

Paylaş

Ekim KILIÇ
New York

ABD’de aralarında sendikaların da bulunduğu “Siyah Yaşamlar için Genel Grev” koalisyonu 20 Temmuz’da ikinci kez ülke genelinde genel grev ve eylem kararı aldı.

Köleliğin Kaldırılış günü 19 Haziran’da yapılan ilk grev çağrısına yanıt veren Liman İşçileri Sendikası (ILWU) ve Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (UAW), George Floyd’un öldürülmesiyle başlayan protestolara destek için iş bırakmıştı. Liman işçileri, Batı Yakası’ndaki 29 limanda 8 saatlik grev yaparken, otomotiv fabrikaları da 8 dakika 46 saniyelik sembolik grevler gerçekleştirmişti.

ÇOK SAYIDA SENDİKA KATILACAK

Önümüzdeki 20 Temmuz’da da “Siyah Yaşamlar için Genel Grev” koalisyonu grev kararı aldı. Hizmet Emekçileri Uluslararası Sendikası (SEIU), Taşımacılık Sendikası (International Brotherhood of Teamsters), Öğretmenlerin Amerikan Federasyonu (AFT), Birleşik Tarım İşçileri (UFW), Birleşik Yiyecek ve Ticaret İşçileri (UFCW), Amerika’nın Komünikasyon İşçileri (CWA), Birleşik Taşımacılık Sendikası (ATU), New York Eyaleti Hemşireler Derneği ve “15 Dolar için Mücadele” gibi örgütlü sendikalar ve emek örgütleri, grevin çağrıcıları listesinde.

Çağrıcıların arasında kendisini “anti-kapitalist” olarak ifade eden Siyah Yaşamlar İçin Hareket, Özgürlükçü Sosyalist Parti gibi örgütler yer alırken Çalışan Aileler Partisi (WFP), Halk Demokrasisi için Merkez (CPD), ve Athena (Göçmen hakları örgütleri koalisyonu) gibi liberal kurumların ağırlığı hissediliyor.

25’TEN FAZLA KENTTE İŞ BIRAKMA BEKLENİYOR

Grevin McDonald’s, Amazon, Uber ve Lyft gibi şirketleri hedefe alması, maaşların yükseltilmesi ve sendikal haklarını elde etmeye yönelik olması bekleniyor. 20 Temmuz günü 25’ten fazla kent merkezinde iş bırakması beklenen emekçilerin ağırlığı siyah ve göçmen halklardan oluşuyor.

ABD’nin yüzde 13’ünü oluşturan siyah Amerikalılar, Çalışma İstatistikleri Bürosu rakamlarına göre yiyecek hazırlama ve servis sektörü işçilerinin neredeyse yüzde 20’sini, Uber şoförlerinin yüzde 18’ini, Lyft’in ise 17.6’sını oluşturuyor. Aynı veri seti ayrıca hemşirelik, psikiyatrik ve evde hastabakım emekçilerinin yüzde 37’sinin siyahlardan oluştuğunu gösteriyor. Özetle “vazgeçilmezler” denilen işçilerin içinde siyahlar, göçmen emekçilerle beraber büyük bir paya sahip.

ŞİRKETLER REKLAM YAPIYOR, SOMUT ADIM ATMIYOR

SEIU başkanı Mary Kay Henry CNN Business’a verdiği röportajda “Birçok şirket, ‘Siyah Yaşamların Önemli’ olduğunu iddia etti. Ancak siyah işçilerinin sağlık ve ekonomik güvenliğini korumak için somut adımlar atmayı reddettiler.” dedi.

Siyah Yaşamlar için Grev’in internet sitesinde 20 Temmuz için dört madde not edilmiş:

• Siyahlar için adalet tüm işçiler için adalet kazanmanın ilk adımıdır.
• Her düzeydeki seçilmişler ve adaylar, siyah halkların gelişebilmesi için kuralları yeniden yazma; ekonomimizi ve demokrasimizi yeniden canlandırmak için yürütme, yasama ve düzenleme yetkilerini kullanmalılar.
• Şirketler, iş yerlerimiz de dahil olmak üzere her yerde ırkçılığı, beyaz üstünlüğünü ve ekonomik sömürüyü ortadan kaldırmak için derhal harekete geçmelidirler.
• Her işçi, nerede çalışırlarsa çalışsın, sendika kurma fırsatına sahip olmalıdır.

Grevciler, greve katılamayacak olanları ise 20 Temmuz’da her nerede olurlarsa olsunlar öğlen saatinde “8 dakika 46 saniye” (Polisin George Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ haykırışına rağmen ensesine dizini bastırdığı süre) diz çökmeye, veya sessizliğe bürünmeye, veya yine aynı süre zarfında iş bırakmaya davet ediyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Koronavirüs: İspanya'da 100 bine yakın vizon öldürülecek

SONRAKİ HABER

Batman kayyumu zabıta için alınan motosikletleri hibe etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...