05 Temmuz 2020 17:06

Erdoğan'a göre çevre mücadelesinin amacı Türkiye'yi enerjide dışa bağımlı kılmakmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir" dedi.

Fotoğraf: Murat Kula/AA

Paylaş

Tokat’ta düzenlenen 52 hidroelektrik santralin (HES) toplu açılış törenine konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, doğanın talanına karşı yapılan eylemlerin amacının "Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmek" olduğunu iddia etti.

Madencilik alanında yoğun çalışmalar yürütüldüğünü belirten Erdoğan, çevre eylemleri için "Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, bu yatırımları sekteye uğratarak Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir" dedi.

Törene video konferans yöntemiyle bağlanıp konuşma yapan Erdoğan, Akkuyu nükleer santralinin ilk reaktörünü 2023 yılında devreye alacaklarını söyledi.

Yöre halklarını mağdur eden maden çalışmalarında ısrarcı olduklarının mesajını veren Erdoğan, "Madenlerimizin gün yüzüne çıkarılması için yoğun çalışmalar içerisindeyiz. Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, bu yatırımları sekteye uğratarak Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir" ifadelerini sarf etti.

Akarsulara ve çevresindeki tabiata ciddi zararlar veren HES'ler, yöre haklarını birçok şekilde mağdur eden JES ve RES'lere dair de konuşan Erdoğan, "2020 yılının ilk 5 ayında yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimizi yüzde 66’ya yükselttik. Geçtiğimiz yıl yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik enerjisi üretiminde Avrupa’da ikinci sırada yer aldık" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP’den “çoklu baro” açıklaması: Teklifimizi bu hafta içinde genel kurula indireceğiz

SONRAKİ HABER

CHP'li vekiller, AKP milletvekillerine cübbe ve düğme hediye etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...