05 Temmuz 2020 12:34

Kovid-19 vaka artışlarının devam ettiği Batman’da su kesintileri yaşanıyor

Kovid-19 vakalarının artış gösterdiği Batman'da yaşanan su kesintileri, halkı salgına karşı savunmasız bırakmış durumda.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Batman’da geçtiğimiz nisan ayından bu yana yaşanan su kesintileri, kentte salgınla beraber büyük bir sorun haline geldi. Geçmiş yıllarda sık sık su sorunu yaşanan kentte, su kesintileri günde 4 saati buldu. Yılda en az 20 bin su kesintisi şikâyetinde bulunan yurttaşlar, Kovid-19 salgınına karşı savunmasız bırakılmış durumda. 

KESİNTİLER ARTTI

HDP'li Batman Belediyesi tarafından yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler, 23 Mart'ta İçişleri Bakanlığı tarafından belediyeye kayyım atanmasıyla sekteye uğradı. 460 bin nüfuslu kentte, artış gösteren su şikâyetleri günden güne artarken, buna dair yapılan haberlerin "spekülatif" olduğunu iddia eden kayyum yönetimi, kente 7 bin metreküp su verildiği, bu miktarın saatte 8 bin 200 metreküpe çıkarıldığını, kesinti nedenini "kaçak" ve "aşırı kullanım" olarak açıklamıştı. Hava sıcaklığının artmasıyla su tüketiminin buna paralel olarak artabileceğini savunan kayyum yönetimi, "Aşırı derecede kullanılan ve israf boyutunu alan su tüketimi karşısında su sıkıntısı kaçınılmaz olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamaların ardından su kesintilerinde kısmi bir iyileşme olsa da son bir ayda kent genelinde su kesintileri tekrardan artış gösterdi.

“NEDENLER ORTADAN KALDIRILSIN”

Su kesintilerinin yanı sıra vaka sayısında artış yaşanan kentte, Kredi Yurtlar Kurumunda (KYK) karantina işlemlerinin sürdüğü belirtildi. Hemen hemen her gün yeni adreslere karantina işlemi uygulanırken, uzmanlar, salgına karşı hijyenin önemine dikkat çekiyor. Batman Tabip Odası Başkanı Selahattin Oğuz da suya doğrudan erişimi engelleyen tüm nedenlerin acilen ortadan kaldırılması gerektiği çağrısında bulundu.

“SU SAĞLIĞIN SOSYAL BELİRLEYİCİSİDİR” 

Kentte hızla yayılan salgının tüm kamuoyu tarafından bilindiğine dikkati çeken Oğuz, suyun toplum sağlığı açısından hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Pandemi olmasa dahi suyun insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Oğuz, "Enfeksiyon hastalıkları açısından su önemli bir role sahiptir. Temiz ve sağlıklı suyun erişimi asla kısıtlanmamalıdır. Su erişiminin olmaması hijyeni olumsuz etkiliyor. Pandeminin başından itibaren maske, fiziki mesafe, kişisel hijyene hep dikkat çektik. Hijyenin önemli noktalarından biri de sudur. Bu yüzden hijyeni olumsuz yönde etkileyecek olan su kesintileri derhal sona ermelidir. Su bir ihtiyaç ve gerekliliktir. Su sağlığın sosyal belirleyicisidir. Tüm topluma güvenilir içme suyu sağlanması toplum sağlığı açısından hayati önemdedir” diye belirtti. (Batman/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kıdem tazminatının ortadan kalkmasıyla birlikte ilk önce kadınlar işsiz kalacak

SONRAKİ HABER

“Kıdem tazminatı fona devredilirse işçi kuru bir iskelet olarak ortada kalacak”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...