02 Temmuz 2020 15:56

Çavuşoğlu Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin konuştu: Fransa’dan özür bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile düzenlediği ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’de Fransa ile yaşanan gerilime değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Özür bekliyoruz” dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti kapsamında bulunduğu Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle Almanya'nın Türkiye'ye yönelik uyguladığı seyahat uyarısını gözden geçirmesini istedi.

ÖNCELİKLİ GÜNDEM TURİZM OLDU

Temaslarında, turizm konusunun da ele alındığını aktaran Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe ile yaptıkları bu ziyarette, Kovid-19 salgını sürecine ilişkin verileri muhataplarıyla paylaştıklarını vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin güvenli ve sağlıklı bir ortamda Almanya'dan ve diğer ülkelerden gelecek misafirleri ağırlamaya hazır olduğunu savunarak tüm tesislerin, havaalanlarının ve transferler dahil tüm sürecin Alman firmalarca sertifika edildiğini söyledi.

DOĞU AKDENİZ GERGİNLİĞİ

Doğu Akdeniz’de Fransa ve Türkiye arasında süren gerilime de değinen Çavuşoğlu, Fransa'nın, Türk donanmasının Fransız gemisini taciz ettiği yönündeki iddiasının doğru olmadığını, Fransa'nın bu konuda Türkiye'den özür dilemesi gerektiğini söyledi:

“Fransa, gerek AB'ye gerek NATO'ya doğruyu söylememiştir. Bizim gemilerimizin kilit attığı iddiası doğru değildir. Raporlarla, belgelerle biz bunu kanıtladık. NATO'ya da verdik. NATO da bu gerçeği gördü. Fransa'nın, özellikle burada yanlış bilgilendirmeyle, yönlendirmeyle Türkiye aleyhtarlığı yapmak yerine samimi bir itirafta bulunması lazım. Bizim şu anda Fransa'dan beklentimiz, doğru bilgi vermemesinden dolayı, 'ama'sız net bir şekilde bizden özür dilemesidir.”

LİBYA İÇ SAVAŞI

Libya’da süren iç savaşa da değinen Çavuşoğlu, ülkede kalıcı ateşkes için sonuç odaklı bir siyasi süreçle ilgili yol haritasının ortaya konulması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Tüm bu konularda Almanya ile ve diğer ülkelerle çalışmak isteriz. Buna Fransa da dahil. Yeter ki hepimiz meşruiyetten yana olalım, yeter ki darbecileri desteklemeyelim ve Libya'nın bölünmesine karşı olalım. Burada NATO'nun endişelerini de iyi anlamamız lazım. Bu endişeleri de karşılayacak bir istikrar ve huzura Libya'yı kavuşturmamız gerekiyor.” (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP kurultayı öncesi bildiri yayımlandı: Sağ politikalarla gelecek inşa edilemez

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da iş cinayeti: Elektrik direğinden düşen DEDAŞ çalışanı yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...