30 Haziran 2020 17:31

İran, muhalif gazeteci Ruhullah Zam’a idam cezası verdi

İran, gazeteci Ruhullah Zam'ı “hükümet karşıtı huzursuzluğu körüklediği” gerekçesiyle idam cezasına çarptırdı.

Fotoğraf: MojNews (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

İran, gazeteci ve aktivist Ruhullah Zam’a “hükümet karşıtı huzursuzluğu körüklediği” gerekçesiyle idam cezası verdi. Zam’a verilen cezayı, Yargı Sözcüsü Golamhüseyin İsmaili açıkladı.

Tahran'da düzenlenen basın toplantısında muhalif "Amednews" editörü Zam'ın dosyasıyla ilgili bilgi veren İsmaili, mahkemenin 13 ayrı suçlamayı "yeryüzünde fesat çıkarmak" kapsamında değerlendirdiğini ve Zam'ı idama mahkum ettiğini aktardı. İsmaili, muhalif gazetecinin yargılandığı diğer suçlamalar nedeniyle de hapis cezası aldığını ifade etti. 

İsmaili, verilen idam cezasının yüksek mahkeme tarafından da ele alınacağını açıkladı. 

Açılımı, "bilinçlendirme, mücadele, demokrasi" olan Amednews, 2015'te sosyal paylaşım uygulaması Telegram üzerinden faaliyete başladı.

Rejim muhalifi haberlerle öne çıkan ve kısa sürede 1 milyondan fazla takipçiye ulaşan hesap, yaklaşık 2 yıl sonra kapatıldı. Ruhullah Zam editörlüğündeki haber sitesi daha sonra yayınlarına Sedaimardom (Halkın sesi) ismiyle devam etti.

İran Devrim Muhafızları, Paris’te yaşayan Zam'ı 14 Ekim 2019'da İran'a geri getirdiğini ve tutukladığını açıklamıştı. Zam’ın ülkeye getiren operasyona dair ayrıntılar paylaşılmamıştı.

2017 yılında İran’da “yüksek gıda fiyatları” nedeniyle başlayan ve ülke çapında yayılan kitlesel protestolarda yaklaşık 5 bin kişi gözaltına alınmış ve yaklaşık 25 kişi yaşamını yitirmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sudan’da hükümet protestosu: Devrimin hedeflerini hayata geçirin

SONRAKİ HABER

KHK'lere karşı mücadele eden Prof. Haluk Savaş hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...