30 Haziran 2020 15:02

Yenifoça Forumu, ilçedeki kanalizasyon ve arıtma sistemine ilişkin açıklama yaptı

Yenifoça Forumu, ilçedeki kanalizasyon ve arıtma sisteminin, idarenin bir dizi ihmal ve denetimsizliği sonucu çevre dokusu ve insan sağlığına tehdit oluşturduğunu ifade ederek basın açıklaması yaptı.

Fotoğraf: Yenifoça Forum

Yenifoça Forumu, Yenifoça kanalizasyon ve arıtma sisteminin, idarenin bir dizi ihmal ve denetimsizliği sonucu çevre dokusu ve insan sağlığına tehdit oluşturduğunu ifade ederek basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı form adına Özgür Küçüktülü okudu. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU tarafından 2014 yılında yapımına başlanan kanalizasyon ve arıtma sistemi ihalesinde kışlık nüfusun esas alındığını, yaz yoğunluğunun hesaba katılmadığını söyleyen Küçüktülü, “Kanalizasyon sisteminde kapasite yetersizliği ve yanlış tercihler yüzünden özellikle yağışlı havalarda taşmalar oluşmaktadır. Yaz aylarında var olan üç motor ve pompadan bir ya da ikisi sürekli arızalanmaktadır” dedi.  

Kanalizasyon ve atık su sisteminde sürekli yaşanan arızalardan dolayı Yenifoça denizinin kirlendiğini belirten Küçüktülü, İZSU Genel Müdürlü ile yapılan görüşmelerden hala sonuç çıkmadığını söyledi. Ağır kanalizasyon kokusuna rağmen plajda yüzenlere uyarı yapılmadığını ve halk sağlığını yok sayıldığını dile getiren Küçüktülü, “Sorunun bir gün bile savsaklanmaya, ötelenmeye tahammülü kalmamıştır. Çok ağır çevre tahribatlarının yanı sıra deniz kirliliği ile de mücadele eden Yenifoça Forum olarak bu işin takipçisi olacağız ve ihmali bulunan herkes hakkında yasal yollara başvuracağız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam